Haberler » Ekonomi » Haber

İkinci El Minibüs Fiyatlarını Terme Belirliyor

Samsun'un 25 Bin Nüfuslu İlçesi Terme, Türkiye Genelinde İkinci El Minibüs Fiyatlarını Belirliyor. Terme'de Yalnızca Minibüs Alım -Satımı Yapan 80 Kadar Galeri Bulunuyor.

İkinci El Minibüs Fiyatlarını Terme Belirliyor

Samsun'un 25 bin nüfuslu ilçesi Terme, Türkiye genelinde ikinci el minibüs fiyatlarını belirliyor. Terme'de yalnızca minibüs alım-satımı yapan 80 kadar galeri bulunuyor.

Terme'de bulunan minibüs galerileri aracılığı ile her yıl ortalama bin minibüs el değiştiriyor. İlk minibüs galerisinin 1989 yılında Ahmet Bektaş ve Osman Altın tarafından açılmasından bu yana geçen 19 yıllık zamanda Terme, Türkiye'nin minibüs alım satım merkezi haline geldi. Bugün kamyon pazarı denince Nevşehir'in akla gelmesi gibi minibüs pazarı denince de akla Terme geliyor. Türkiye'deki ikinci el minibüs fiyatlarını belirleyen Terme'ye Türkiye'nin her yerinden alıcı geliyor. Terme'de de çeşitli plakalardaki minibüsleri görmek mümkün.

Terme'de minibüs alım satımı üzerine ilk işyerini açan Osman Altın, işe girmek için kendine fikir danışanlara destek verdiği gibi onları zaman zaman ziyaret ederek 'Aman ha, ticaret yapın ama Terme'nin adını kötüye çıkarmayın' telkininde bulunuyor. Osman Altın'ın oğlu Ali Rıza Altın, "İşler eskisi gibi canlı değil. Ama her şeye rağmen Terme'nin Terme esnafının Türkiye genelindeki olumlu imajı bizi mutlu ediyor." dedi.

Minibüs galericiliği yapan Halil Uysal ise Terme'deki galerici esnafın alımı da satımı da dürüst yaptığını, bu yüzden dışarıda ilçenin imajının iyi olduğunu belirtti. Uysal, "Türkiye'de minibüs pazarı denince akla ilk gelen yer burası oluyor. İkinci el minibüs fiyatlarını Türkiye'nin çoğu yerinden bizleri arayıp bizlerden fiyat alırlar. Bir araç alıp veya satacaklarsa bizden fiyat alıp ona göre pazarlık yaparlar." diye konuştu.

Galerici Fazlı Şahin de Terme'nin Türkiye genelinde minibüs pazarı haline gelmesinde güvenin yanı sıra araç çeşidinin fazlalığının ve her türlü ödeme imkanının sunulmasının da etkili olduğunu dile getiriyor.

Terme'ye minibüs bakmak için Amasya'dan gelen Ahmet Uzun, "Burayı bazı arkadaşlar iyi diye tavsiye etmişlerdi. Ben şuna inanıyorum. Dürüst esnaflık yapan hiçbir zaman zarar etmez. Dilerim her şey işittiğim gibi çıkar. Umarım burası ilerde bozulmaz, dürüst ilkeli ve güvenilirliklerini kaybetmezler. Şu an araç bakıyorum, kafama göre araç bulabilir ve anlaşabilirsek bir araç almayı düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Terme'de galerilerde mesela 2000 model 350'lik uzun Ford transit ikinci el fiyatları şöyle: 2000 model 18 bin YTL, 2002 model 23 bin YTL, 2003 model 25 bin YTL, 2004 model 30 bin YTL, 2005 model 33 bin YTL, 2006 model 35 bin YTL, 2007 model 40 bin YTL.