İkinci Bahar Öğretmenler Lokali'nde Kutlama

İkinci Bahar Öğretmenler Lokali'nde Kutlama

Yenimahalle Belediyesi’nin öğretmenlerin meslektaşlarıyla keyifli vakit geçirmesi amacıyla yaklaşık 6 ay önce hizmete açtığı İkinci Bahar Öğretmenler Lokali’nde Öğretmenler Günü kutlandı.

İkinci Bahar Öğretmenler Lokali'nde Kutlama

Yenimahalle Belediyesi’nin öğretmenlerin meslektaşlarıyla keyifli vakit geçirmesi amacıyla yaklaşık 6 ay önce hizmete açtığı İkinci Bahar Öğretmenler Lokali’nde Öğretmenler Günü kutlandı.

Batıkent Emekli Öğretmenler Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri, Batıkent Atatürkçü Düşünce Derneği yönetimi ve çok sayıda emekli öğretmen katıldı.
Batıkent Emekli Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Akpınar, “24 Kasım da bu önemli günlerden birisidir. Fakat ülkemizde öğretmenlerin sorunları hiçbir zaman masaya dökülüp, çözüm aranmadı.” dedi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan program, Batıkent Atatürkçü Düşünce Derneği korosunun müzik ziyafeti ile devam etti. Türkülerin hep bir ağızdan söylendiği programda emekli öğretmenler keyifli bir gün geçirdi.

Öğretmenlik yıllarına dair bazı anılarını meslektaşlarına aktararak günümüz eğitim sistemine ve öğretmenlerin mevcut durumlarına atıfta bulunan Yenimahalle Başkan Vekili Mehmet Kartal, “Öğretmenler Atatürk ilke ve devrimlerinin taşıyıcısı olmuştur. Öğretmenlerimiz her zaman topluma liderlik etmiş, aydınlatmıştır ve her seferinde Atatürk ilke ve devrimlerini ülkemizin her yerine taşımıştır.” dedi. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Kartal, Köy öğretmeni Şefik Sınığ'ın anısına kaleme alınan Ceyhun Atuf Kansu’nun 'Dünyanın bütün çiçekleri' adlı şiirinden mısralarla konuşmasına son verdi.

EMEKLİ ÖĞRETMENLER AÇLIK SINIRINDA

Belirli günlerin yalnızca anılmak için değil sorunları ortaya koyup çözüm aramak için olduğunu hatırlatan Batıkent Emekli Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Akpınar ise “24 Kasım da bu önemli günlerden birisidir. Fakat ülkemizde öğretmenlerin sorunları hiçbir zaman masaya dökülüp, çözüm aranmadı.” serzenişinde bulundu. Ülkenin ekonomik yapısına da değinen Akpınar “Öğretmenlerin aldığı ücret yoksulluk sınırının yarısı kadar, emekli öğretmenler ise açlık sınırında.” diye konuştu.

Ekonomik sorunları halledilmeyen öğretmenlerden başarı beklemenin de yanlış olduğunu sözlerine ekleyen Akpınar, “Sonuç olarak Öğretmenler Günü bizde öğretmenlerin sorunlarının tartışılıp çözüm üretildiği gün olarak değil sadece Mustafa Kemal Atatürk’e millet mekteplerinin başöğretmenliği ünvanının verildiği gün olarak kutlanıyor. Bu vesileyle çalışan ve emekli öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.” dedi.