'İkinci Alevi Açılımı Paketi'

'İkinci Alevi Açılımı Paketi'

AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Sofça köyünde düzelenen 'Pir Ahmet Efendi'yi Anma ve Kültür Festivali'ne katıldı.

'İkinci Alevi Açılımı Paketi'

AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Sofça köyünde düzelenen 'Pir Ahmet Efendi'yi Anma ve Kültür Festivali'ne katıldı.

Sofça Köyü Pir Ahmet Efendi Turizm ve Tanıtma Derneği'nce düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu festivalde konuşan Kinay, katılımcılara hükümetin gündeminde olan alevi paketi hakkında bilgiler verdi.

Hükümetin, alevi kültürünün yaşatılması ve sorunların çözümü için somut adımlar attığını belirten Milletvekili Hasan Fehmi Kİnay, "Hükümetimiz, 'İkinci Alevi Açılımı' olarak adlandırılabilecek yeni bir paket üzerinde çalışıyor. Başbakanımızın talimatıyla biraraya gelen bakanlar ve AK Parti kurmayları henüz taslak aşamasındaki pakete son şeklini vermek üzere önümüzdeki hafta toplantılar yapacak. Üzerinde çalışılan taslak pakette, cemevlerine mali destek paketi hazırlanacak, alevi dedelerinin mali giderlerinin karşılanması gündemde, iki ayrı üniversiteye Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaş-ı Veli ismi verilecek, Alevilik ders kitaplarında daha detaylı işlenecek.Türkiye'de kimse kendini 'ötekileştirilmiş' hissetmeyecek. ve bu doğrultuda İnanç ve Kültür Vakıfları yasa tasarısı hazırlanacak. Alevi dernek ve vakıfları, Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı'yla irtibatlandırılmasına çalışılacak. Cemevleri bu vakıflara bağlı olarak 'inanç ve kültür merkezi' olarak hizmet verecek. Belediyeler cemevleri için ücretsiz arsa tahsis edecek. Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı'nın maddi olarak desteklenmesi sağlanacak. Bu vakıf üzerinden tüm dernek ve vakıflar aracılığıyla alevi vatandaşların etkinliklerine kaynak aktarılacak.Nevşehir Üniversitesi'ne Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi'ne de Pir Sultan Abdal ismi verilecek. Hitit Üniversitesi bünyesinde bir Alevilik kürsüsü oluşturulması da gündemde.Alevi dedelerinin maddi durumlarının iyileştirilmesine dönük planlamalar da var. Alevi dedelerine 'İnanç Önderi' sertifikası verilecek. Alevi dergahlarının temsilcilerinin de eğitmen olarak görev yapacağı seminerlere katılıp sertifika alan dedeler, 'İnanç Önderi' olarak cemevlerine atanıp, maddi olarak desteklenecek. Türkiye'de ilk kez 2004'te ders kitaplarına giren Alevilik konusunun, müfredatta daha detaylı olarak işlenmesi sağlanacak. Ülkemizde yıllardır malesef birtakım önyargılar inşa edilmek suretiyle milletimiz birbirinden ayrıştırılmıştır. Oysa birbirimize saygı duyarak çok büyük bir barış medeniyetini inşa edebilme imkanına kavuşabiliriz. Biz Türkiye'de yaşayan bütün mezheplerin, bütün etnik gurupların bir ve beraber olarak ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. - KÜTAHYA