İki Şehrin Tezat Hikayesi Dikkat Çekti! New York Donarken Sydney Adeta Alev Aldı
BBC

İki Şehrin Tezat Hikayesi Dikkat Çekti! New York Donarken Sydney Adeta Alev Aldı

Geçtiğimiz hafta başında rekor soğuklar yaşayan New York ve yaklaşık 80 yılın en sıcak yazını yaşayan Sydney'deki aşırı sıcak hava koşullarının oluşturduğu tezat, sosyal medyaya da yansıdı.

İki Şehrin Tezat Hikayesi Dikkat Çekti! New York Donarken Sydney Adeta Alev Aldı

ABD'nin doğu kıyısındaki New York'da geçen hafta sonu soğuk rekorları kırılırken, Avustralya'da Sydney kenti neredeyse son 80 yılın en yüksek sıcaklarını yaşıyordu. Bu çarpıcı tezatın fotoğrafları büyük ilgi çekti. Sosyal medyadaki mesajlar da iki kentteki bu iki aşırı hava durumuna dikkat çekti.

NEW YORK'TA TARİHİ SOĞUK YAŞANDI

ABD Ulusal Hava Durumu Dairesi New York'daki hava sıcaklığının 6 Ocak günü -13 Santigrad derece ile -kayıtlara geçen- bütün zamanların en soğuk düzeyini bulduğunu bildirdi.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

John F. Kennedy Havaalanı da Amerikanın doğu yakasındaki diğer bir çok havalimanı gibi aşırı hava koşulları ve şiddetli rüzgarlardan etkilendi ve çok sayıda uçuşta rötar ve iptal yaşandı. Binlerce insan yerlerde yatmak zorunda kalırken, patlayan bir su borusu yüzünden durum daha da dayanılmaz hale geldi.


ÜLKEDE KAOS YAŞANDI

Bazı yolcular bagajlarını almak için çok uzun süreler beklemek zorunda kaldıklarını yazdılar. Bir yolcu 1 saatlik uçuş olan Montreal'den gelişte için 8 saat uçakta kaldıklarını insanların acil çıkış kapılarını açmakla tehdit ettiklerini duyurdu. 6 bin uçuş iptal edildiği ülkede tam bir kaos yaşandı.

ABD'nin Massachusetts, Connecticut, Maine and New Hampshire eyaletlerinde kar yağışı 30 santimi geçti.

FLORİDA'YA BİLE KAR YAĞDI

Kanada'nın doğusunda Kuzey Ontario ve Quebec'te hava sıcaklığı -50 Santigrad dereceye kadar düştü. Dondurucu soğuklar ve fırtına nedeniyle güneyde Florida'da bile kar yağışı görüldü.

AYNI GÜNLERDE AVUSTRALYA YANDI

O esnada Avustralya'da Sydney'de aşırı sıcaklar yüzünden elektrik kesintileri yaşanıyor ve yardım kuruluşları evlere ve sokakta yaşayanlara su dağıtımı yapıyordu. Sıcaklar 40 Santigrad derecenin üzerine çıkınca Sydney Uluslararası Tenis Turnuvası'na ara verildi.

47,1 ÖLÇÜLDÜ!

Sydney çevresindeki kırsal bölgelerde yangın alarmına geçildi. Penrith bölgesinde Sydney'de görülen gelmiş geçmiş en yüksek sıcaklık kayıtlara geçti: 47,1 Santigrad!

BBC