İki Etiyopyalı Atlet, Türk Vatandaşlığına Geçti

Türkiye'yi 2008 Pekin Olimpiyatları'nda Temsil Edecek Etiyopyalı Bayan Atlet Chaltu Gırma Mesmesha ile Erkek Atlet Shimelis Gırma Legese, Türk Vatandaşı Oldular. Chaltu Gırma Mesmesha 'Sultan Haydar', Shimelis Gırma Legese de 'Selim Bayrak' İsmini Aldı.

İki Etiyopyalı Atlet, Türk Vatandaşlığına Geçti

Türkiye'yi 2008 Pekin Olimpiyatları'nda temsil edecek Etiyopyalı bayan atlet Chaltu Gırma Mesmesha ile erkek atlet Shimelis Gırma Legese, Türk vatandaşı oldular. Chaltu Gırma Mesmesha 'Sultan Haydar', Shimelis Gırma Legese de 'Selim Bayrak' ismini aldı.

Milli atlet Elvan Abeylegesse'den sonra iki Etiyopyalı atlet daha Türk vatandaşı oldu. 21 yaşındaki bayan atlet Chaltu Gırma Mesmesha ile erkek atlet Shimelis Gırma Legese, Muğla'nın Marmaris İlçesi Armutulan beldesi nüfusuna kaydoldu. 21 yaşındaki Chaltu Girma Mesmesha 'Sultan Haydar' ismini alırken, yine 21 yaşındaki Shimelis Gırma Legese de 'Selim Bayrak' ismini aldı. İki atletin nüfusları yaklaşık bir ay önce Muğla Nüfus Müdürlüğü'ne geldi. Muğla Nüfus Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı'ndan gelen evrakları Marmaris İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gönderdi ve 2 Etiyopyalı atletlerin yeni nüfus cüzdanları kendilerine teslim edildi. Sultan Haydar ve Selim Bayrak ismini alan milli atletler, Marmaris Armutulan nüfusuna kaydoldu. Marmaris'te yaşayan ve Ebru Kavaklıoğlu ile milli atlet Elvan Abeylegesse'nin de antrenörlüğünü yapan Rus Anatoly Bychkov nezaretinde çalışan milli atletler, Pekin Olimpiyatları'na hazırlanmak için Etiyopya'ya gittiler.

Yaklaşık 8 yıldır Marmaris'te yaşayan Rus Antrenör Anatoly Bychkov de Türk vatandaşlığına geçti. Türkiye Atletizm Federasyonu'nun eski sözleşmeli antrenörü olan Bychkov, iki Etiyopyalı atlet ile birlikte Türk vatandaşı oldu. Türk vatandaşı olan Etiyopyalı erkek atlet Selim Bayrak, son katıldığı Avrasya Maratonu'nun 15 kilometre kategorisinde birinci olurken, uluslararası müsabakalarda 5 bin ve 10 bin metrelerde Türkiye'nin madalya şansı haline geldi. Sultan Haydar'ın ise dopingli çıkması nedeniyle ulusal ve uluslararası müsabakalardan men edilen Süreyya Ayhan'ın yerine koşacağı bildirildi (BT-ŞT-İY-S)