Ikdp Lideri Barzani'nin AP'deki Konuşması

Ikdp Lideri Barzani'nin AP'deki Konuşması

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (Ikdp) Lideri Mesut Barzani, Bir Dizi Temasta Bulunmak İçin Gittiği Belçika'nın Başkenti Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda Yaptığı Konuşmada, Türkiye'nin Terör Örgütü PKK'ya Karşı Kuzey Irak'a Operasyon Düzenlemesine Karşı Olduklarını Tekrarladı.

Ikdp Lideri Barzani'nin AP'deki Konuşması

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, bir dizi temasta bulunmak için gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'a operasyon düzenlemesine karşı olduklarını tekrarladı.

Avrupa ülkeleri ziyaretini Belçika ile sürdüren IKDP lideri Barzani, bugün başkent Brüksel'de bulunan AP'de bir konuşma yaptı. Barzani, "Kerkük referandumu ertelenmeyecek ve dış müdahalelere karşı tavrımızı ortaya koyacağız. Azınlığın mutlu olması için referanduma karşı çıkanlar, Kürtler'in tepkisini göze alsın" dedi. Türk yetkililerin açıklamalarını tehditkar bulduğunu ifade eden Barzani, "Biz kimseyi tehdit etmedik, kimsenin de bizi tehdit etmesine izin vermeyiz" ifadelerini kullandı. Terör örgütü PKK

konusuna da değinen Barzani, "Türkiye, PKK konusunda askeri çözüm yerine siyasi çözüme başvurmalıdır. Ankara, PKK'ya askeri operasyon konusundaki ısrarlı tavrını devam ettirirse yanlarında olmayız ve yardım etmeyiz. Türkiye, PKK konusunda ancak kendi kendine yardım edebilir" diye konuştu.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA