Talabani'nin Oğlu Kuzey Irak'taki Referandumun İptal Edildiğini İddia Etti

Talabani'nin Oğlu Kuzey Irak'taki Referandumun İptal Edildiğini İddia Etti

Kuzey Irak'taki muhalif liderlerden Celal Talabani'nin oğlu, bağımsızlık referandumun iptal edildiğini iddia etti. Kısa süre içerisinde iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı

Kuzey Irak'ta Barzani'nin en büyük muhaliflerinden Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani, bağımsızlık referandumunun iptal edildiğini iddia etti. İddia kısa süre içerisinde Barzani'nin partisi tarafından yalanlandı.

Pavel Talabani de daha sonra yaptoğı açıklamayla hesabının hack'lendiğini ve iddianın kendisine ait olmadığını söyledi.

TALABANİ'NİN OĞLU REFERANDUM İPTAL EDİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekteri Celal Talabani'nin oğlu Pavel Talabani tarafından yapılan yazılı açıklamada, "KYB ve Kürdistan Demokrat Partisi'nce (KDP) referandumun ertelenmesi konusunda Birleşmiş Milletler, ABD, Fransa ve İngiltere'nin sunduğu teklif en iyi çözümdür. Kısa bir süre içerisinde tüm sorunların çözülmesi için Bağdat ile görüşmelere geçilecek. Eğer bu görüşmeler başarıya ulaşmazsa o zaman uluslararası toplumun desteğiyle bağımsızlık referandumuna gidilecek." ifadeleri kullanıldı.

BİR SÜRE SONRA AÇIKLAMA KALDIRILDI

Açıklama, KYB'nin resmi internet sitesi ve birçok yerel medyada yer aldıktan bir müddet sonra yayından kaldırıldı. Talabani, Facebook'tan yaptığı açıklamada, hesabının hacklendiğini belirtti. Bazı taraflar ise KYB'nin referandum açıklamasının doğru olduğunu ve böyle bir yöntemi kullanarak referandumdaki tavrını kamuoyuna iletmek istediğini savunuyor.

KDP İDDİALARI YALANLADI

Öte yandan IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise yaptığı yazılı açıklamada, referandumunun erteleneceğine dair Pavel Talabani tarafından ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. KDP Sözcüsü Mahmuh Muhammed ise yaptığı yazılı açıklamada, Talabani'nin söz ettiği KDP-KYB'nin referandumun ertelenmesi konusunda anlaştığı iddialarının doğru olmadığını kaydetti.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami de Twitter hesabından referandumun ertelenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.