Ikby Başkanı Barzani: Çözüm Sürecini Tüm Gücümüzle Destekliyoruz

Ikby Başkanı Barzani: Çözüm Sürecini Tüm Gücümüzle Destekliyoruz

Ikby Başkanı Barzani: Çözüm Sürecini Tüm Gücümüzle Destekliyoruz
ANKA - Haberler | Güncel

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, savaşların denendiğini, kimse savaştan bir hayır görmediğini ifade ederek, "Benim tüm Kürt kardeşlerimden Türk kardeşlerimizden isteğim, barış projesinin desteklenmesidir."

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, savaşların denendiğini, kimse savaştan bir hayır görmediğini ifade ederek, "Benim tüm Kürt kardeşlerimden Türk kardeşlerimizden isteğim, barış projesinin desteklenmesidir. Barış için verilecek savaş zor bir savaştır. İnanın cesur bir insan olmazsa barış için savaş verilemez. Barış yolu ne kadar uzun olursa olsun ise savaşmaktan daha iyidir. Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Barış için en önemli adım bu projeye başlamak ile oldu" dedi.

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Valiliğini ziyaretinin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile otobüse binerek yaklaşık bin 300 tesisin açılışının yapılacağı Kantar Kavşağı'ndaki tören alanına geldi. Açılış töreninde ilk olarak IKBY Başkanı Barzani Diyarbakır halkına hitap etti. Konuşması aynı anda Türkçeye çevrilen Barzani, "Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz" dedi. Yeni bir tarih oluşturmanın zamanın geldiğini belirten Barzani, "Artık zaman birbirimizi kabul etme, kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın Erbil ziyareti sırasındaki sözlerine atıfta bulunan Barzani, bu ziyaret sonrasında sevinç içinde kaldığını anlattı. "Görüyorum ki bir Türk lider kardeşlik yolunu izliyor. Ortadoğu'da yaşayan insanların artık birlikte yaşama günü gelmiştir" diyen Barzani, birlikte yaşama yöntemleri ile halkların mutlu günlere götürüleceğini kaydetti. Savaşların denendiğini, kimse savaştan bir hayır görmediğini ifade eden Barzani, "Bir Türk gencin kanı, bir Kürt gencin eli ile dökülmesi ya da Kürt bir gencin kanının Kürt gencin kanını eliyle dökülmesinin artık günü kalmamıştır" dedi.

-BARIŞ İÇİN NE KADAR ZAMAN GEREKİYORSA BU ZAMANI VERİN-

Barışın temelinin cesurca atıldığını kaydeden Barzani, Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, "Benim tüm Kürt kardeşlerimden Türk kardeşlerimizden isteğim, barış projesinin desteklenmesidir. Barış için verilecek savaş zor bir savaştır. İnanın cesur bir insan olmazsa barış için savaş verilemez. Barış yolu ne kadar uzun olursa olsun ise savaşmaktan daha iyidir. Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Barış için en önemli adım bu projeye başlamak ile oldu" diye konuştu.

Herkesin 15-20 yıl önce böyle konuşmanın imkansız olduğunu bildiğini dile getiren Barzani, bugün gerçekleştirilen görüşmelerin kardeşliğin, birbirini anlamanın sonucu olduğunu kaydetti. Barış sürecinin sonuca varacağını ifade eden Barzani, barış için ne kadar zaman gerekiyorsa bu zamanın verilmesi gerektiğini ifade etti. Sözlerini Türkçe olarak tamamlayan Barzani, "Yaşasın Türk ve Kürtlerin kardeşliği, yaşasın barış, yaşasın özgürlük" dedi.

-BUGÜN TEMİZ BİR SÜTE BİR MAYA KATILDI-

Barzani'nin konuşmasının ardından kürsüye 37 yıldır yurtdışında yaşayan Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses geldi. Perver, Türkçe ve Kürtçe olarak gerçekleştirdiği konuşmasına, "Bugün temiz bir süte bir maya katıldı. Bugün dostluğun gününü kutluyoruz, var olsunlar, sağ olsunlar. Ellerine sağlık bunun için emek veren bunu için yüreği çarpan, aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Farklılıkların artık yasaklanmayacağını ifade eden Perver, kendilerinin hep yasaklarla karşılaştıklarını ve Türkiye'den ayrılmak zorunda kaldığını anlattı. Perver, "Türkü, Kürdü, Çerkezi hepsi kardeştir. Bu ülke ne tarihler gördü. Şimdi yeni bir devir var. Bu dostluk, barış devri demokrasi devridir. Dünyaya düşen herkesin özgürce yaşamaya hakkı vardır. Bize emredin, gelelim yeter ki barış tutsun" dedi.

-"ERKEK BİR ÇOCUĞUM OLURSA ADINI BARIŞ KOYACAĞIM"-

İbrahim Tatlıses ise "Fark niye, ha Kürt, ha Türk, ha Laz, ha Çerkez fark niye?" sorusunu yönelterek, kim barışa hizmet verirse onun başı üzerinde yeri olduğunu ifade etti. Tatlıses, "Biz buruya ne şana ne şöhrete geldik, biz hepsine doyduk, biz barışa geldik. Buraya ayak bastıkları için bu güzel bayramı bize yaşattıkları için teşekkür ederiz. Barış için cesur adımlar gerekir buna da sahibiz. Erkek bir çocuğum olursa adını barış koyacağım" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title