8 Müslüman Ülkenin Katılmadığı İİT Zirvesi'nde, En Çok Dikkat Çeken İsim Maduro Oldu

8 Müslüman Ülkenin Katılmadığı İİT Zirvesi'nde, En Çok Dikkat Çeken İsim Maduro Oldu

Tarihi Kudüs kararının alındığı İstanbul'daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine 8 Müslüman ülke katılmazken, en dikkat çeken isim ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro oldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrı ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda olağanüstü toplandı. Toplantıda Doğu Kudüs Filistin'in başkenti olarak ilan edildi. Bu tarihi toplantıya 16'sı lider düzeyinde 49 ülkenin ztemsilcisi katıldı. Toplantıya İİT üyesi sadece 8 ülke katılmadı. Suudi Arabistan toplantıya devlet başkanı düzeyinde katı.

EN DİKKAT ÇEKEN İSİM MADURO OLDU

Tarihi zirvenin en dikkat çeken ismi Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro oldu. Zirvede bir de konuşma yapan Maduro büyük ilgi gördü. Moduro zirvede bir ed konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da özellikle teşekkür etti. Erdoğan şöyle dedi: "Kudüs konusunda hassasiyetini bildiğimiz diğer ülkeleri ve uluslararası kuruluşları da zirveye davet ettim. Bugün burada Bağlantısızlar noktasında Maduro, Venezuela Devlet Başkanı. Sağolsun. Davet ettik. Bakınız Venezuela nire, İstanbul nire. Sağolsun çıktı geldi. Dolayısıyla o bölgenin de sesi olarak, çünkü bu sadece Müslümanların meselesi değil. Geldi, katıldı" diye konuştu.
ABD'NİN KARARINI ÇOK SERT DİLLE ELEŞTİRMİŞTİ

Venezuela Devlet Başkanı Maduro Nicolas Maduro ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi sonrası yaptığı açıklamada kararı çok sert dille eleştirmiş ve şunları söylemişti: "Katliam devam ediyor. Evet bu bir katliam. Masum bir halka yapılan katliam. Benim masum, acısı dinmeyen Filistin halkına yapılan bir katliam. Bu katliam artık bir soykırıma doğru gidiyor. Bu dinler arası bir savaş değildir. Bu kanlı saldırı, finans güçlerinin ve kapitalizmin medyatik askeri güçlerinin Filistin topraklarını zapt etme çabasıdır ve Filistin halkına soykırım yapma çabasıdır. Çok acı. Burdan öncelikle Yahudilere bir çağrım var. Misket bombalarıyla devletiniz Filistin'i şimdiye kadar bombaladı ve katliama devam ediyor. Gazze'de öldürülen çocukların katili İsrail devletine önce dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler dur demeli, katil devletlerini Yahudiler ilk kınamalı. Filistin'de Müslüman, Hristiyan, farklı dinden ve kültürden insanlar var.

NE ZAMAN UYANACAKSINIZ?

İkinci çağrım bölgedeki arap halkına ve liderlerine. Ne zamana kadar katliama seyirci kalacaksınız? Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap liderleri ne zaman uyanacak? Ne zaman uyanıp, Filistin halkının sesine ses vereceksiniz? Yerin dibine batsın resmi açıklamalarınız, yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz, artık harekete geçmelisiniz!"