İit 13. İslam Zirvesi - Haberler
Haberi Paylaş

İit 13. İslam Zirvesi

AA - Haberler | Güncel
İit 13. İslam Zirvesi

İSTANBUL (AA) – İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, İstanbul'da düzenlenen İslam Zirvesi'nin en yüksek katılımlı zirvelerden biri olacağını belirtti.

İSTANBUL (AA) – İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, İstanbul'da düzenlenen İslam Zirvesi'nin en yüksek katılımlı zirvelerden biri olacağını belirtti. Medeni, görüşülen en önemli konuların başında 2025 Stratejik Eylem Programı'nın geldiğini söyledi.

Medeni, İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılan ve 13. İslam Zirvesi'ne hazırlık mahiyetindeki Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Gün boyu süren görüşmelerde İslam dünyasının durumunu değerlendirdiklerini ifade eden Medeni, teşkilatın 10 yıllık yol haritası mahiyetindeki İİT - 2025 Stratejik Eylem Programı'nın görüşmelerde karara bağlanan en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Eylem planında 18'i öncelikli olmak üzere barış, güvenlik, Filistin ve Kudüs meselesi, yoksullukla mücadele, terör ve aşırıcılıkla mücadele, yatırım ve finans, bilim ve teknoloji, iklim değişikliği ve sürdürebilirlik, dinler arası uyum, ortak İslami insani eylem, iyi yönetişim ve insan hakları konularına ilişkin 107 hedef yer alıyor.

Konuşmasında İslamofobiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Medeni, İslam dünyasının yaşadığı insani trajedileri bilim, sağlık ve eğitim, üye ülkelerin işbirlikleri, üye ülkelerde yoksulluğun azaltılması ve alt yapının iyileştirilmesi konularını da görüştüklerini dile getirdi.

Medeni, teşkilatın etkinliğinin artırılması için Dağlık Karabağ ve üye ülkeler arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi için temas gruplarının kurulduğunu belirtti. Genel sekreter, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gıda güvenliğiyle ilgili bir organın birkaç aya kadar hayata geçeceğini kaydetti.

"Libya'nın bu konferansta temsil edilecek kadar istikrarının olması bu bizi memnun etti" diyen Medeni, bu yılkı zirvenin en yüksek katılımlı zirvelerden biri olacağını dile getirdi. Medeni, "Bu zirve, 30'dan fazla devlet ve hükümet başkanının katıldığı bir zirve olması itibarıyla rekor bir sayı yakalandı. Bununla ülkelerin verdiği önemi görmüş oluyoruz. Zirvenin gelmesini dört gözle bekliyoruz çok umutluyuz. Bu zirve çok farklı olacak" şeklinde konuştu.

Filistin-İsrail sorunu

Medeni, Filistin meselesine ilişkin olarak da ülke içinde iki ayrı grubun Filistin ve Kudüs'ün hukuki statü alması için birleşmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda İİT'nin bir köprü olabileceğine dikkati çeken Medeni, sorunun çözümü için bağımsız bir arabulucuya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. İİT Genel Sekreteri Medeni, İsrail'le görüşmelerde Filistin'i güçlü bir şekilde destekleyeceklerini söyledi.

Türkiye-Mısır ilişkileri

Teşkilatın genel bir ilkesi olarak üye ülkeler arasındaki problemlerin çözümünde ikili görüşmeleri desteklediklerini belirten Medeni, Türkiye ve Mısır ilişkilerine de bu çerçeveden baktıklarını söyledi.

Toplantılarda iki ülke arasında çok dostane bir dil kullanıldığına da dikkat çeken Medeni, "Umuyorum ki ülkeler arasındaki gerilimleri azaltabiliriz. Eminim ki bu zirveden sonra yeni ve daha olumlu bir sürece gireceğiz" diye konuştu.

AA - Son Dakika Haberleri