İhtiyaç sahibi asker ailelerine verilen yardım yüzde 500 artırıldı
Haberler » Güncel » Haber

İhtiyaç sahibi asker ailelerine verilen yardım yüzde 500 artırıldı

Vatani görevini yapanların geride kalan yakınlarına ödenen aylık 17 ile 20 YTL arasında değişen yardım miktarı en düşük 100 YTL'ye çıkarıldı.

İhtiyaç sahibi asker ailelerine verilen yardım yüzde 500 artırıldı

Vatani görevini yapanların geride kalan yakınlarına ödenen aylık 17 ile 20 YTL arasında değişen yardım miktarı en düşük 100 YTL'ye çıkarıldı.

Adana İl Genel Meclisi'nin Başkanvekili Mustafa Çalışkan başkanlığında başlayan Ocak ayı toplantısının ilk oturumunda daha önceki oturumlarda Cumhuriyet Halk Partili Cevdet Akçakoyun ve arkadaşlarının verdiği "asker ailelerinin yakınlarına yapılan yardımın artırılması" konulu önergeye valiliğin gönderdiği cevabı yazı okundu.

Yazıda muhtaç asker ailelerine 4009 sayılı kanun çerçevesinde yardım yapıldığı belirtilerek bu yardımın miktarını artırma yetkisinin İl Özel İdaresi'nde olmadığı, İl İdare Kurulu'nda olduğu belirtildi.

Kurulun yapılan bu yardımı 2008 yılının ilk gününden itibaren şehir, kasaba, köyde ikamet etme ayrımı yapmaksızın ihtiyaç sahibi asker aileleri için bir nüfusa 100, 2 nüfusa 125, 3 nüfusa 150, 4 nüfusa 175, 5 ve daha fazla nüfus için ise 200 YTL olarak belirlediği kaydedildi.

Evladı askerde olan muhtaç ailelerin yardımdan faydalanmak için ilçelerde sosyal yardımlaşma vakıflarına ilde ise Adana Valiliği'ne müracaat edebilecekleri de mecliste belirtildi.

Öte yandan Seyhan İlçe Belediyesi de Kasım 2007'de yaptığı olağan meclis toplantısında ihtiyaç sahibi asker ailelerine yapılacak yardım konusunu görüşmüş ve kaymakamlıktan alınacak bilgiler dahilinde muhtaç ailelere çocukları vatani görevini tamamlayana kadar ayda 50 YTL ödenmesi kararlaştırılmıştı.

İl Genel Meclisi toplantısında Meclis Üyesi Emin Yüce Köy Hizmetleri'nin geride kalan araç parkının çok eski olduğunu ve bunun hizmetlere olumsuz yandığını dile getirdi.

Kendi bölgesi olan Kozan'ın 86 köy ve 300 yerleşim yeri bulunduğunu ifade eden Yüce, "Bir yerde başlanan çalışma tamamlanmadan araçlar başka yere kaydırılıyor. Yarım kalan yerin tamamlanması ise aylar, yıllar sürüyor. Bürokratlara sorunu iletiyoruz. Onlar da çözüm noktasında birşey yapamıyor." dedi.

Meclisi yöneten Başkanvekili Hasan Aydın ise Özel İdare'ye devredilen araçların çok eski olduğunu kabul ettiklerini, 2008 yılı bütçesine araç alımı için ödenek koyduklarını, Kozan bölgesine 6 kamyon, 2 greyder ve bir kepçenin hizmet ettiğini söyledi.

Öte yandan meclis yeni yılın ilk toplantısında toplantı yeter sayısını bulamadı. Oturumu yöneten Başkanvekili Mustafa Çalışkan, yoklamanın ardından oturuma meclis üyelerinin toplanması için 15 dakika ara verdi.

Uzak ilçelerden gelen üyelerin katılımıyla meclis toplantı yeter sayısını bularak çalışmalarına başladı.