İhsanoğlu, Papa 16. Benedikt'in Özel Temsilcisi Migliore ile Görüştü

İhsanoğlu, Papa 16. Benedikt'in Özel Temsilcisi Migliore ile Görüştü

Katolik Dünyasının Lideri Papa 16. Benedikt, İslam Ülkelerinin Yanısıra Tüm Dünyada Tepki Gören Açıklamalarının Ardından Ortaya Çıkan Gerilimi Azaltmak İçin Diyalog Yolları Arıyor. Papa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'na New York'taki Temsilcisi Aracıl...

İhsanoğlu, Papa 16. Benedikt'in Özel Temsilcisi Migliore ile Görüştü

Katolik dünyasının lideri Papa 16. Benedikt, İslam ülkelerinin yanısıra tüm dünyada tepki gören açıklamalarının ardından ortaya çıkan gerilimi azaltmak için diyalog yolları arıyor. Papa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na New York’taki temsilcisi aracılığı ile bir mesaj gönderdi.

Birleşmiş Milletler’in açılışı nedeni ile New York’ta temaslarda bulunan İhsanoğlu’nu ziyaret eden Vatikan’ın BM’deki daimi gözlemcisi Monsinyor Celestino Migliore, papanın mesajını ulaştırdı. Yaklaşık 40 dakikalık görüşmeden sonra bir açıklama yapan İhsanoğlu, mesajın içeriği hakkında, gerekli incelemelerden sonra yorum yapacaklarını belirtti. Temsilcinin ziyareti ve papanın gönderdiği mesajı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden İhsanoğlu, “İşbirliği yapmak ve geçmişin hatalarını tekrarlamamak için yapıcı bir ruha ihtiyacımız var dedi. İhsanoğlu, değerlendirmenin İslam dünyasından gelen tepkiler üzerinde değil, gerektiği için yapılması gerektiğini de vurguladı.

Papa’nın mesajını getiren Monsinyor Celestino Misliore de, “Problemleri aşıp, toplumlarımızın birarada, barış içinde yaşamalarına katkıda bulunmak ve daha derin bir yapıcı diyalog kurulması için mesaj getirdim¨ dedi.

‘46 YILDIR SÜREGELEN DİYALOG MAALESEF BAŞARISIZLIĞA UĞRADI’

Görüşmede Papa’nın konuşmasındaki yanlış unsurlarla ilgili konuştuklarını belirten İhsanoğlu, “Bunların düzeltilmesi veya çekilmesi gerektiği üzerinde durduk. İslam dünyası ile Vatikan arasında 46 yıldır süregelen diyalogun maalesef bu hadiselerle, karikatür ve açıklama hadisesi ile, başarısızlığa uğradığını açıkladık. Yeni bir diyalog için, ciddi bir çalışmanın yapılması ve gayretlerin sarfedilmesi gerek. Yoksa 46 yıldır yaptıklarımızın bir sonuç vermediğini bu krizde görmüş oldukö diye konuştu.

İKÖ’nün yapılan açıklamalardan tatmin olmadığının altını çizen İhsanoğlu, “Meselenin seyrine ve krizin ortaya çıkmasına amil olan konuşmanın içerisindeki hatalar, sırf iktibas alıntı hatası değil. Birtakım bilgi hataları da var. Birtakım tarihi gerçekler ve İslam dininin gerçekleri ile bağlantılı olmayan görüşler var. Bunların düzeltilmesi çekilmesi lazım geldiği hususunda fikirlerimizi beyan ettik¨ dedi.

Olup bitenleri ‘İslamofobi’ açısından değerlendiren İhsanoğlu, “Bu konu, İslamofobi konusunda ateşin üzerine yağ döktü. Le Figaro’da çıkan makale de, bunun yeni bir yanlış anlamamın başlangıcı olduğunu gösteriyor. Biz de bundan büyük endişe duyuyoruz. Onun için buna çare bulmak lazım, çare de tek taraflı olmaz¨ dedi.

İhsanoğlu, görüşmede papanın Türkiye ziyareti ile ilgili bir konunun gündeme gelmediğini ifade etti.

Kaynak: DHA