'İhracatın Yıldızları' Ödülleri Sahiplerini Buldu

'İhracatın Yıldızları' Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İmmib) Tarafından Düzenlenen "İhracatın Yıldızları" Ödül Töreninde, İhracatta En Yüksek Rakamlara Ulaşan Kuruluşlara Ödülleri Verildi.

'İhracatın Yıldızları' Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen "İhracatın Yıldızları" ödül töreninde, ihracatta en yüksek rakamlara ulaşan kuruluşlara ödülleri verildi.

İstanbul Gösteri Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen,Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Keleş, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği Başkanı Atasay Kamer, İstanbul Elektrik-Elektronik ve Makine Sanayi Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Dilek Temel, İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Serdar Koçtürk, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz ve İMMİB Genel Sekreteri Mutlu Öktem'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bu yıl İMMİB'e bağlı 6 ihracatçı birliğine üye 96 firma ödüle layık görüldü. Törende, 31 ürün kategorisi ve genel sekreterlik geneli olmak üzere toplam 32 kategoride ilk üç dereceyi alan firmalar, ödüllerini bağlı olduğu birlik başkanının elinden aldı. İMMİB genelinde en fazla ihracatı kuruluş bazında TÜPRAŞ, Vestel Dış Ticaret A.Ş. ve Arçelik A.Ş. gerçekleştirdiği öğrenildi.

Törende konuşan İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türk ihracatçısının her yıl rekor üstüne rekor kırdığını belirterek, ihracatçılarımızın her birinin birer efsaneye dönüştüğünü söyledi. Türkiye ekonomisinin adeta lokomotifi haline gelen ihracatın, tüm zorluklara rağmen artış trendinde olduğuna dikkati çeken Öztiryaki, Türk ihracatının yıldızlarının parlamaya devam edeceğini vurguladı.

Gecede konuşan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise şunları söyledi: "Türkiye son 5 yıl içersinde ortalama yüzde 25,6 ihracat artış hızını yakalayarak, gelişmekte olan ülkeler arasında hak ettiği şampiyonluğu kimseye kaptırmadan yoluna devam ediyor. Türkiye bir takım yapay gündemlerle meşgul edilmeye çalışılıyor; ama ben size şunu söyleyeyim; siz bu ihracat yıldızlarına güvenin. O yıldızlar Türkiye'nin gerçek kapasitesini ve haklı olarak yaptığı mücadeleyi bütün dünyaya en iyi şekilde anlatıyorlar. Türkiye haklı olarak imajını ortaya koymak zorunda. Sadece mal satmak yeterli değil, hizmetinizi de imajınızı da satmalısınız. Bugünün savaşları, enerji hatları için, ulaşım hatları için, dış ticaret hatları için ve ihracat için yapılıyor. Bizim yıldızlarımız Türkiye'yi bu savaşta çok güzel yere taşıdılar."