İhracat Haberleri

İhracat haber, İhracat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

İhracat - 23.09.2021
Yorglass, TİM İhracatın Şampiyonları listesinde ilk 500'de konumlandı
Yorglass, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 1.000 ihracat şampiyonunu açıkladığı listede ilk 500'de konumlanırken, ihracat rekoru kıran şirket beş kıtada 60'a yakın ülkeye ürünlerini ulaştırıyor.
İhracat - 23.09.2021
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Öte yandan, dün 10 bin 55 megavatsaat elektrik ithalatı, 15 bin 941 megavatsaat elektrik ihracatı yapıldı.
İhracat - 23.09.2021
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde "akreditasyon sistemi" hazırlığı
Eren, Birliğe üye olacak firmaların titiz kriterlerle belirlendiğine işaret ederek, 2011'de 157 olan üye sayısının çeşitli sebeplerle bugün 120'ye gerilediğini söyledi. İkinci neslin müteahhitlik yerine başka mesleklere duyduğu ilginin de firma sayısının azalmasında etkili olduğuna dikkati çeken Eren, çeşitli dönemlerde ve özellikle son yıllarda Türkiye için kritik müteahhitlik coğrafyalarında bazı tatsız olayların yaşandığını bildirdi. Eren, bazı firmaların sahte akreditasyon mektubu düzenlediklerini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: "Aldıkları işleri tamamlayamayan, sahte referanslarla iş almaya çalışan, uzmanlığı olmayan işlere soyunup sorunlara yol açan firmalar Türkiye'nin ve Türk müteahhitlerinin imajına ciddi zarar veriyor. Bu durumu önlemek için bir süredir Ticaret Bakanlığı ile dış müteahhitlik hizmetleri için akreditasyon mekanizması kurulması üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmada belli bir noktaya geldik, projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a anlatarak onayını almak istiyoruz. Bu çerçevede randevu talebinde bulunduk." "Ön elemeye ihtiyaç var" Akreditasyon mekanizmasının çatısını Ticaret Bakanlığının oluşturacağını, kendilerinin de buna katkı yapacağını anlatan Erdal Eren, "Eline bir çanta alanın, elini kolunu sallayarak bir ülkeye gidenin Türk müteahhidi olarak bizi temsil etmesini istemiyoruz. Nasıl ki ihracat yapılabilmesi için ihracat belgesi alınması gerekiyorsa müteahhitlik hizmetleri için de bir ön elemeye ihtiyaç var.
İhracat - 23.09.2021
ABD'nin ham petrol stokları azaldı
Petrol üretimi arttı ABD'nin ham petrol ithalatı geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 704 bin varil artarak yaklaşık 6 milyon 465 bin varil, ihracatı ise günlük ortalama 185 bin varil artarak 2 milyon 809 bin varil oldu.
İhracat - 23.09.2021
Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 25 kilometrelik tır kuyruğu oluştu
Bulgaristan'ın Lesova Sınır Kapısı'nda alımların yavaş olması ve gümrük personeli yetersizliği nedeniyle, hafta sonu yoğun olması beklenen ihracat hareketliliği nedeniyle Türk tarafında 25 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.
İhracat - 22.09.2021
Gine Bissau'da sağlık çalışanlarının grevi nedeniyle 30'dan fazla hasta öldü
Gine Bissau, 1974'te Portekiz'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana yaşanan dokuz darbe veya darbe girişimi nedeniyle siyasi istikrara kavuşamazken, ülke ekonomisinin kaju fıstığı ihracatına bağımlılığı devam ediyor.
İhracat - 22.09.2021
Son dakika haberi... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, 10'uncu ASO Büyükelçilikler Resepsiyonu'nda konuştu Açıklaması
Son dakika haberi... Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakcı, "Dışişleri Bakanlığı olarak, yurt dışındaki büyükelçiliklerimiz olarak, tüm sanayicilerimizin yanında olacağız." dedi.
İhracat - 22.09.2021
10'uncu ASO Büyükelçilikler Resepsiyonu düzenlendi
Ankara'daki 12 Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan üretim ve oluşturulan istihdamın ülke ekonomisinin temel dinamiklerinden biri haline geldiğine işaret eden Dönmez, şehrin tüm dünyaya ihracat yaptığını anlattı.
İhracat - 22.09.2021
Amasya Üniversitesi Senato Toplantısı Merzifon'da gerçekleştirildi
Merzifon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Merzifon Yüksekokulunun yeni yapılan binalarda eğitim öğretim hayatına devam ettiğini aktaran Elmacı, şunları kaydetti: "Yeni eğitim öğretim yılında hem Merzifon'da hem de üniversitemizde neler yapacağımızın görüşmesini yapacağız. Merzifon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Merzifon Yüksekokulunda niteliği artırmaya yönelik akademisyen sayılarındaki eksiklikleri gidermek için çalışmalarımız hızlı şekilde sürüyor. Öğrencilerimiz açısından gerekli bilgisayar laboratuvarı gibi ihtiyaçların yeni binalarımızda yeniden kurulumunu gerçekleştirdik. Merzifon, Amasya'mızda ihracatı en fazla yapan ilçemiz.
İhracat - 22.09.2021
Rusya'dan Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliğine "En İyi Ülke Tanıtımı" ödülü
Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), Neva 2021 Uluslararası Gemi İnşa Fuarı tarafından gerçekleştirilen ödül töreninde "En İyi Ülke Tanıtımı" kategorisinde ödül almaya hak kazandı.
İhracat - 22.09.2021
Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi
Kullanıcı merkezli olabilmek için küresel dünyayı anlayabilmeye ihtiyaç olduğunu aktaran Karakaş, "Çünkü her sene on binlerce kullanıcının beğenisini kazanmak durumundayız. Bizim hedef pazarımız ihracatta Avrupa ise şimdiden orayı anlamaya başlamamız gerekiyor.
İhracat - 22.09.2021
"Bisküvi ve çikolatanın başkenti" Karaman'dan 5 kıtada 149 ülkeye ihracat
Bisküvi, çikolata, kek ve gofret ürünlerinde ülkenin en çok üretime sahip kentlerinden Karaman'dan, ocak-ağustos döneminde 149 ülkeye büyük bölümü bisküvi, çikolata ve kek ürünleri olmak üzere yaklaşık 164 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
İhracat - 22.09.2021
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Öte yandan, dün 12 bin 753 megavatsaat elektrik ithalatı, 17 bin 760 megavatsaat elektrik ihracatı yapıldı.
İhracat - 22.09.2021
Asya borsaları Japonya hariç alıcılı seyretti
Bankanın para politikası metninde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye olumsuz etkilerine değinerek, ihracat ve üretimin tedarik zincirindeki sıkıntılarla yavaşlayabileceğini belirtti.
İhracat - 22.09.2021
Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi
Japonya Merkez Bankası (BoJ), faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmezken, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çabaları desteklemek amacıyla sağlayacağı fon programının detaylarını açıkladı.
İhracat - 21.09.2021
İlk 1000 ihracatçının 157 tanesi Egeli
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 1000 ihracatçı listesinde Ege Bölgesi'nden 157 firma yer aldı. TİM İhracat Ödül Töreni'nde de 38 ödülün 11 tanesi Egeli firmaların oldu.
İhracat - 21.09.2021
Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Fransa'ya ihracatını 1 milyar dolara çıkaracak
Türk moda endüstrisi, ticari bağlantılarını artırmak için sektörde dünyanın önde gelen fuarları arasında yer alan 21-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı'na katılıyor.
İhracat - 21.09.2021
Egeli iş insanları "Yeşil Mutabakat" konusunda bilgilendirildi
Türk ihracatçısının Yeşil Mutabakat kapsamında uyması gereken standartların bulunduğunu dile getiren Güçlü, "Biz AB'nin Gümrük Birlik Birliği partneriz.
title