İhh İnsani Yardım Vakfı'ndan Mursi Protestosu
Haberler » Güncel » İhh İnsani Yardım Vakfı'ndan Mursi Protestosu - Haber

İhh İnsani Yardım Vakfı'ndan Mursi Protestosu

İHH İnsani Yardım Vakfı, Muhammed Mursi ve İhvan üyelerinin hakkında verilen idam kararını protesto ederek Mısır Konsolosluk binasına Rabia işaretiyle, Mursi’nin konuşmasını ve fotoğraflarını yansıtarak protesto etti.

İhh İnsani Yardım Vakfı'ndan Mursi Protestosu

İHH , ve İhvan üyelerinin hakkında verilen idam kararını protesto ederek Mısır Konsolosluk binasına Rabia işaretiyle, Mursi'nin konuşmasını ve fotoğraflarını yansıtarak protesto etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı üyeleri akşam saatlerinde Eyüp, Eminönü ve Üsküdar iskelelerinden hareket eden teknelerle Bebek'te bulunan Mısır Konsolosluğu'na doğru yola çıktı. Slogan ve tekbirler eşliğinde konsolosluk önüne gelen İHH üyeleri tekneden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işareti konsolosluk binasına yansıtarak verilen idam kararlarını protesto etti. Rabia işaretinin yansıtıldığı esnada balkonda bulunan bir konsolosluk korumasının hareketleri ilginç görüntüler oluşturdu.

Teknede protesto ile ilgili açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım,"İhvan-ı Müslim özellikle Sünni Dünya'nın en organize olmuş gücüdür. 100 milyona yakın insanı hareket ettirme gücüne sahiptir. Ortadoğu'da Orta Asya'da, Uzak Doğu'da organize olmuş çok güçlü bir harekettir. Bütün İslam Dünya'sını harekete geçirecek etki gücüne sahiptir. Doğal olarak Mısır'da bu infaz gerçekleşirse, Mısır'da önü alınmayan bir kargaşa başlar. Bu sadece Mısır'ı da kaplamaz. Suudi Arabistan'da da İhvan çok güçlüdür. O nedenle darbeye destek veren Suud rejimi, eski rejim bir an önce hatasından vazgeçmeli, Sisi'yi ikna etmelidir. Hapishanede olan herkesin serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Sadece Mursi ve arkadaşları bırakılıp diğer hapishanedekilerin işkencelere maruz bırakılmaları doğru değildir. Meydanlarda hak talebinde bulunduğu için hapishanelerde bulunan herkesin çıkarılması gerekir. Eğer Sisi bulunduğu koltukta rahat oturmak istiyorsa İsrail ile olan ilişkilerini kesmelidir. Sisi şuanda İsrail'in güdümünde Filistinli bir direnişi kırmak amacıyla İhvan-ı Müslime karşı darbe yapmaya devam etmektedir. İslam İşbirliği Teşkilatı'nı göreve çağıran Yıldırım,"Mursi ve arkadaşlarının idam edilmesi durumunda Ortadoğu'da suların durulmaz.Bu durum sadece Mısır'ı değil, çevre ülkeleri de ilgilendirir. Bu nedenler İslam İşbirliği Teşkilatı devreye girmeli, Sisi'yi İsrail'den kurtarmalıdır." İfadelerini kullandı.

Yapılan protestonun ardından İHH üyeleri gemilerden inerek dağıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler