İHD'den Cezaevi İçin Korkunç İddialar

İHD'den Cezaevi İçin Korkunç İddialar

İnsan Hakları Derneği (İHD) Balıkesir Şubesi, Kepsut Cezaevi ile ilgili bir rapor hazırladı.

İHD'den Cezaevi İçin Korkunç İddialar

İnsan Hakları Derneği (İHD) Balıkesir Şubesi, Kepsut Cezaevi ile ilgili bir rapor hazırladı. İHD'nin raporuna göre; cezaevinde uyuşturucu kullanılıyor, 4 kişilik koğuşlarda 7 kişi kalıyor, mahpuslar nem içindeki yataklarda yatıyor ve elektrik ücretleri tutuklulardan tahsil ediliyor.

Balıkesir İHD Şubesi, Kepsut Cezaevi üzerinde çalışmada bulundu. Dernek adına İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Haşim Uslu ve İHD Balıkesir Şube Başkanı Kemal Teke, cezaevinde oluşturulan komisyon aracılığı ile tutuklu ve hükümlülerle ayda 45 dakikalık 2 görüşme gerçekleştirdi. Edindikleri bilgilerle ve yetkililerle yapılan görüşmelerle bir rapor hazırlayan Balıkesir İHD Şubesi, cezaevi raporunu basınla paylaştı. İHD Balıkesir Şubesi'nin raporunda, "480 kişi için inşa edilen ancak 2 kere kapasite artırımına gidilen ve 2013 sonları itibariyle Kepsut Cezaevinde bin beş yüzün üzerinde mahpus cezaevinde bulunmakta, bunlardan 16'sı siyasi diğerleri ise adli tutuklu durumundadır. Kepsut Cezaevi Taban suyu seviyesi yüksek (bataklık) bir alan üzerinde kurulduğundan ve iklim koşulları nedeniyle neme neden olurken cezaevinde yeterli havalandırma tertibatının kurulmaması sayesinde tutuklular 2. bir cezaya çarptırılmış olduklarını, böylece tutuklularca en çok sevk talebinde bulunulan bir cezaevi olarak ifade edilmektedir. 4 kişilik koğuşlara 7 kişi yerleştirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

UYUŞTURUCU HAP İDDİASI

İHD raporunun, 'Derneğimize ulaşan veriler' kısmında ise, "Cezaevinde uyuşturucu hap kullanımına cezaevi idaresince göz yumulmaktadır. Tüm mahpusların doktor muayenelerinden sonra uyuşturucu hapları tüm mahpuslara reçete edildiği ancak koğuş ağalık-mümessil sistemiyle işletilen cezaevinde atanmış koğuş ağalarınca hapların toplanmakta olduğu ve belli dozlarda kullanılmasıyla uyuşturucu kullanımı gerçekleştiği iddia edilmektedir. Kış aylarında kaloriferlerin keyfiyete göre yakıldığı ve soğuk günlerin işkenceye dönüştürüldüğü belirtilmektedir. Banyo için tüm cezaevinde toplam 5 saat su akıtıldığı, bu nedenle temizlik imkanlarının cezaevinde sağlanamadığı mahpuslarca belirtilmektedir. Ayrıca 21 kişi kalan C3 koğuşuna 10 dakika sıcak su verilerek banyo ihtiyaçlarında süre kısıtlamasına gidildiği iddia edilmektedir" denildi.

"SIRLAR DÜNYASI" İDDİASI

Öte yandan, cezaevinde sadece bir grup TV kanalının izlenmesine izin verildiği İHD raporunda belirtildi. Raporda, "Kepsut Cezaevi'nde sinema izleme imkanı bulunmadığı, sadece Samanyolu ve türevi TV kanallarının yayınına izin verildiği, 'Islah edeceğiz" denilerek bu kanallardaki Sırlar Dünyası, İyilik Meleği gibi program ve dizilere izin verildiği, 24 kanal hakkına karşılık 20 TV kanalının yayında bulunduğu, bu kanalların da ihtiyaçlara cevap vermediği iddia edilmektedir. Yatakların nem içinde bulunmasına rağmen dışarıdan nevresim, çarşaf, eşofman verilmediği gibi giyim eşyalarının 2 adet ile sınırlı tutulduğu öğrenilmiştir. Elektrik sarfiyatlarının topluca tutuklulara ödetildiği belirtilmektedir. Sünger oda diye tabir edilen cezalandırma yerlerinde mahkumlar dövülmekte, sünger odaya atılma durumu çok sıradan olaylarda bile gerçekleşmekte ve bunun için uysal olunması gerektiği belirtilerek buraya düşmemeye dikkat edilmesi gerektiği ihtarlarında bulunulmaktadır" iddialarında bulunuldu. - BALIKESİR