İhan Sultanı Yıldırım Bayezid Han, Uluslararası Sempozyumda Anılıyor

İhan Sultanı Yıldırım Bayezid Han, Uluslararası Sempozyumda Anılıyor

İhan Sultanı Yıldırım Bayezid Han, Uluslararası Sempozyumda Anılıyor
Bültenler - Haberler | Güncel

Yıldırım Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin 4. padişahı Yıldırım Bayezid'i gelecek nesillere daha iyi anlatmak amacındaki 'Uluslararası Yıldırım Bayezid Han Sempozyumu'na ev sahipliği yapıyor.

Güçlü bir geleceğin geçmişe sahip çıkılarak kurulabileceğinin bilincindeki Yıldırım Belediyesi, adını aldığı Osmanlı Devleti'nin 4. Padişahı Yıldırım Bayezid' ilçede ilk kez uluslararası sempozyumla anıyor. Yıldırım Belediyesi, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin işbirliği ile Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Uluslararası Yıldırım Bayezid Han Sempozyumu'na Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin yanı sıra Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Osman Mestan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kankal, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

'GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN NESİLLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR'

Üç gün sürecek etkinliğin açılışında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, göreve gelmeden önce Yıldırım'ı kültür başkenti yapma sözünü verdiklerini hatırlatarak "Bugün düzenlediğimiz uluslararası sempozyum sadece ilmi bir çalışma olmaktan ziyade bir sorumluluk projesidir. Tarihimize pencere açıp şerefli altın sayfalarımıza ışık tutmak, 14 yıllık hükümdarlığında büyük zaferlere imza atan ismi kendine yakışır şekilde anmak istedik" dedi. Yıldırım'ın hafızası güçlü bir şehir olduğunu da belirten Başkan Edebali, "Bu hafıza Yıldırım'ın tarihi ve kültürel her yerinde kazılı. İlçemize adını veren Yıldırım Bayezid Han adına bir sempozyum yapmak aslında şehrimizin ufkuyla alakalı bir projedir. Yarını inşa etmek için geçmişi unutmamamız gerekli. Bir ağaç kökü ne kadar derinse o ağacın dalları ve meyveleri de o kadar verimlidir. Bizler de kökleri çok eskilere dayanan kadim bir medeniyetin evlatlarıyız. Şimdiki nesillerimizin dününü unutmadan yarınları inşa etmelerini sağlamak istiyorsak, geçmişimizi onlara iyi öğretmeliyiz" açıklamasını yaptı.

'ÜÇ YILDIRIM BULUŞTU'

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise açılışta yaptığı konuşmada, kurum olarak Bursa'da ilk defa bir etkinlik düzenledikleri bilgisini vererek "Bugün bu salonda üç 'Yıldırım' var. Yıldırım Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve bunlara ismini veren Yıldırım Bayezid Han" dedi. Osmanlı Devleti'nin mayasında olan bir padişahı, böyle bir sempozyumda anmanın gurur verici olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Turan, "Kendisi 1402 deki Ankara Savaşı'nın kaybedileceği belli olduğu halde savaş alanını terketmeyen, gözü pek bir sultandır" diye konuştu. Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç Dr. Hasan Basri Öcalan ise, Yıldırım'ın tarihe, kültüre sanata edebiyata ilgisini daha da artırmak, rutin belediyecilikten çıkarak ilim dünyasına da hizmet etmesi amacıyla düzenlenen bu sempozyumda sadece Bayezid'in hayatını değil, o dönemin kültür dünyasının da ele alınacağını açıkladı.

'YILDIRIM HAN, BURSA'DAN DÜNYAYA ANLATILACAK'

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de yaptığı konuşmada "Tarih bilinci millet olmanın en önemli unsurudur, toplumsal bilinci şekillendirir. Tarihte yaşananlar farkında olsak da olmasak da bugünümüzü şekillendiriyor. Eğer farkında olursak geleceğimize yön veririz, aksi halde yön verilen oluruz." ifadelerini kullandı. Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da "Yıldırım'da 'Yıldırım'ı anmaktan daha güzel bir şey olamaz. Başkan Edebali kültür faaliyetleri ile ilçeyi geleceğe taşımaya devam ediyor" şeklinde konuştu. Hayatının büyük bir kısmının Yıldırım'da geçtiğini söyleyen Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise böylesine büyük bir kültür hizmetine imza atan başta Yıldırım Belediyesi olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kankal ise yaptığı konuşmada "Geçmişi yok sayarak geleceğe yürüyemeyiz. Hükümdarlığı tartışılmaz, becerikli, cömert, ilim adamlarını koruyan kollayan, adaletli birisi olan Yıldırım Han'ın hayatını Bursa'dan tüm dünyaya duyurmak istiyoruz" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Barış Manço Kültür Merkezi'nde YIL-MEK kursiyerlerinin hazırladığı ebru, ahşap yakma, cam üfleme sergisini gezen protokol ve katılımcılar, daha sonra Yıldırım Bayezid Türbesini ziyaret ettiler. Üç gün sürecek sempozyumun sonuç bildirgesi Türk Tarih Kurumu tarafından kitaplaştırılacak.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title