İgm'den Hazineye Takas Teklifi

İgm'den Hazineye Takas Teklifi

Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı, İl Özel İdarenin Çeşitli Gayrimenkullerini Hazineye Vererek, Karşılığında Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Üzerindeki 37 Dönümlük Araziyi Almak İçin Maliye Bakanlığı'na Teklifte Bulunacak. Olağanüstü Toplantı Yapan İl Genel Meclisi, Duaçınar'daki Köy Hizmetleri Binası ve Arazisinin Tapu Kadastro ile İl Sağlık Müdürlüğü'ne Tahsisini İse Onayladı.

İgm'den Hazineye Takas Teklifi

Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı, il özel idarenin çeşitli gayrimenkullerini hazineye vererek, karşılığında Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki 37 dönümlük araziyi almak için Maliye Bakanlığı'na teklifte bulunacak. Olağanüstü toplantı yapan il genel meclisi, Duaçınar'daki Köy Hizmetleri binası ve arazisinin Tapu Kadastro ile İl Sağlık Müdürlüğü'ne tahsisini ise onayladı.

İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı, il özel idarenin dağınık olan gayrimenkullerinin bir araya toplanması için Maliye Bakanlığı'na teklifte bulunacak. Avcı, Harmancık ve Kestel'deki il özel idaresine ait binalar ile Duaçınar'daki Köy Hizmetleri arazisi ve bazı gayrimenkulleri hazineye verilerek, karşılığında Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan 37 dönümlük araziyi almak için Maliye Bakanlığı ile görüşecek. İl özel idaresinin gayrimenkullerinin dağınık olduğu için zaman zaman sıkıntı oluştuğunu dile getiren Avcı, "Eğer teklifimiz kabul görürse, gayrimenkullerimizi değerlendirmiş olacağız. Hizmet binalarımızın dağınık olması zaman zaman vatandaşlarımızın da işlerini zorlaştırıyor. Eğer bu teklif sonucu söz konusu yeri hazineden alabilirsek, belki il özel idarenin tüm birimlerini orada bir çatı altında toplayabiliriz. Yada o araziyi başka şekilde değerlendirebiliriz. İlgili dosyayı Ankara'ya götürüp takas teklifinde bulunacağım" dedi.

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülen ve üniversite alanı ilan edilen Arabayatağı'ndaki Köy Hizmetleri arazisini kullanmaya devam ettiklerini ifade eden Avcı, "O arazi bize tahsis edilen bir yer. Biz ne zaman tüm birimlerimizi bir araya toplayacak bir proje gerçekliştirirsek, o zaman oradan çıkarız" diye konuştu.

TAPU KADASTRO VE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN DUAÇINAR'A TAŞINMASINA ONAY Geçtiğimiz aylarda meclis gündemine gelen ve komisyonlara havale edilen Duaçınar'daki Köy Hizmetleri İl Binası ve arazisinin Tapu Kadastro ve Sağlık Müdürlüğü'ne tahsisi ise oy birliğiyle onaylandı. Tahsis edilen yaklaşık 18 bin metre karelik alanın yarısı Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü'ne, yarısı ise İl Sağlık Müdürlüğü'ne verildi. Tahsis karşılıksız yapıldığı için 1,5 yıl içersinde hizmet binalarının yapılması şartı getirildi. İl Sağlık Müdürlüğü binasının ise Zübeyde Hanım Doğumevi'ne tahsis edilmesi planlanıyor.

MECLİSTE MİKRO KREDİ TARTIŞMASI Geçtiğimiz hafta Bursa Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı arasında imzalanan protokol sonucu Bursa'da da uygulamaya geçirilmesi planlanan 'Mikro Kredi' projesi için kaynak aktarılması mecliste tartışmalara yol açtı. 100 bin YTL'lik kaynak aktarımı ile ilgili maddenin görüşülmesi sırasında konunun detaylı bilgi verilmediği için muhalif meclis üyeleri tepki gösterdi. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili madde Demokrat Parti ve CHP'li üyelerin red oyu vermesine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

Öte yandan TBMM'nin 2008 yılında vereceği üstün hizmet ödülü için Bursa'dan BTSO'nun aday gösterilmesi de onaylandı.

(EY- 19.03.2008 19:42 TSİ