Iğdır Valisi, Yibo'daki Kadın Öğretmen Tayiniyli İlgili Açıklama Yaptı
Haberler » Güncel » Haber

Iğdır Valisi, Yibo'daki Kadın Öğretmen Tayiniyli İlgili Açıklama Yaptı

Iğdır, (Dha)

Iğdır Valisi, Yibo'daki Kadın Öğretmen Tayiniyli İlgili Açıklama Yaptı

IĞDIR, (DHA)

IĞDIR'ın Yaycı Köyü'ndeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO) üç yıldır matematik öğretmenliği yapan 28 yaşındaki Sonja Aygül Pervaneli'nin kıyafeti ve bakımlı olduğu için değil, meslektaşları ile uyum sorunu yaşadığının müfettiş raporuyla belirtilmesi üzerine başka bir köye tayin edildiği açıklandı. Öğretmen Pervaneli'nin kıyafati ve bakımlı olduğu için sürgün edildiğine ilişkin haberleri 'çok çirkin' bulduğunu bildiren Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, kıyafet gerekçesine 'asla değil' diyerek karşı çıktı. Vali Karahisarlı, ''Benim eşim de öyle giyiniyor. Yönetim ve meslektaşlarıyla olan sorun yüzünden müfettiş raporu ile tayin edilmiş. Öğretmeni daha yakın bir yerde değerlendirmesi için Milli Eğitim Müdürü'ne talimat verdim'' dedi.

Sakarya'da dünyaya gelen Sonja Aygül Pervaneli, orta ve lise eğitimini ailesinin bulunduğu Avusturya'da tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Avusturya'da otel sahibi olan Pervaneli ailesinin 7 çocuğundan en küçüğü olan Sonja Aygül Pervaneli, üç yıl önce Iğdır merkeze bağlı 750 öğrenci kapasiteli Yaycı Köyü 75'inci Yıl Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda (YİBO) matematik öğretmeni olarak atandı. İddiaya göre, YİBO Müdürü Mehmet Dağdelen ile 7 ay kadar önce anlaşmazlığa düşen Pervaneli hakkında müfettiş soruşturma açtı. Soruşturma sonrası Pervaneli, Aralık İlçesi'ne bağlı Kulekent İlköğretim Okulu'na tayin edildi.

Iğdır'a 2.5 ay önce atanan Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, haberde geçen iddiaların asılsız olduğunu bildirdi ve ''Bu çağda bir öğretmen, kıyafetinden dolayı tayin edilir mi?'' derken, Vali Saim Saffet Karahisarlı, haberin çok çirkin olduğunu belirtti. Asla öyle bir gerekçe bulunmadığına dikkati çeken Vali Karahisarlı, kendisinden önceki dönemde yapılan soruşturma sonrası öğretmen Pervari'nin atamasının yapıldığını bildirdi.

Vali Karahisarlı, ''Milli Eğitim Müdürü ile dün görüşmemiz sırasında öğretmen makama geldi. Sorunu anlattı. Milli Eğitim Müdürü'ne hemen talimat verdim. Öğretmenimizin rahat görev yapması için en uygun yerin bulunarak tayin edilmesini istedim. Haber çok çirkin. Asla bize böyle bir davranış yakışmaz. Benim eşim de öyle giyiniyor. Bir öğretmen kıyafetinden dolayı sürgün olmaz. Bizden önceki dönemde, müfettiş soruşturması geçirmiş. Yönetimle, arkadaşları ile sorunları olmuş, dinledim. Öğretmenimize sahip çıkacağız'' diye konuştu.

Yaycı Köyü Muhtarı Ahmet Yanar da öğretmen Sonja Aygül Pervaneli'yi önce şikayet edip, sonra ''yalan söyledim'' dediği iddialarını yalanladı. Muhtar Ahmet Yanar kimseye açıklamada bulunmadığını belirtirken, ''Öğretmenin kıyafeti, özgürlüğüdür. Bizim onu sorgulama hakkımız olamaz. Zaten giyimi de anormal değildi'' diye konuştu.