Iğdır'da 'Ünlendi Barajı Çed Sürecine Halkın Katılımı' Toplantısı Düzenlendi
Haberler » Yerel » Haber

Iğdır'da 'Ünlendi Barajı Çed Sürecine Halkın Katılımı' Toplantısı Düzenlendi

Iğdır'da İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Tarafından, 'Ünlendi Barajı Çed Sürecine Halkın Katılımı' Toplantısı Düzenlendi

Iğdır'da 'Ünlendi Barajı Çed Sürecine Halkın Katılımı' Toplantısı Düzenlendi

Iğdır'da İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından, 'Ünlendi Barajı ÇED Sürecine Halkın Katılımı' toplantısı düzenlendi.

Merkez ve Tuzluca ilçesi sınırları içerisinde, DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 'Tuzluca Projesi Ünlendi Barajı, Laleli, Kuruağaç, Kamışlı ve Göktaş regülatörleri, Halfeli HES, Sulama, Kırma Eleme Tesisi ve Malzeme Ocakları' projesi kapsamında halkı bilgilendirmek amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

İl Çevre ve Orman Müdürü Taner Tazegün, Tuzluca ilçesinde bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine halkın katılımını sağlamak, faaliyet hakkında yöre halkını bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla toplantı düzenlediklerini söyledi.

Ünlendi Barajı'nın yıllardır Iğdır halkının özlemle beklediği, ilin kaderini değiştirecek çok yönlü bir proje olduğunu ifade eden Tazegün, 'Barajın faaliyete geçmesiyle yaklaşık 15 bin hektar tarım arazisi sulanacak, enerji ve içme suyu temini sağlanacaktır. Bir an önce sürecin tamamlanmasını ümit ediyoruz' dedi.

ÇED Başvuru Dosyasını hazırlayan firma yetkilisi Maden Mühendisi Mehmet Gökhan Yıldırım da slayt sunumu eşliğinde, projenin yeri, etkilediği alan, projenin hedefleri konusunda bilgi verdi. DSİ 24. Bölge Müdürlüğü temsilcisi Ercüment Göytaş ise su altında kalan tüm arazi ve evlerin kamulaştırma bedelinin zamanı gelince ödeneceğini ve devlet tarafından yapılacak yerleşim yerlerine, vatandaşın yerleştirileceğini söyledi.

(SÜ-AYZ-MİS-MHD) - IĞDIR