Iğdır'da Sel 2 Köyde Maddi Zarara Yol Açtı

Iğdır'da Sel 2 Köyde Maddi Zarara Yol Açtı

Iğdır'da Aşırı Yağıştan Oluşan Sel, Aralık İlçesine Bağlı Adetli ve Kolikent Köylerinde Maddi Zarara Neden Oldu.

Iğdır'da Sel 2 Köyde Maddi Zarara Yol Açtı

Iğdır'da aşırı yağıştan oluşan sel, Aralık ilçesine bağlı Adetli ve Kolikent köylerinde maddi zarara neden oldu.

Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Nuri Erkan, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, köylere giderek incelemelerde bulundu. İlk olarak Adetli köyüne giden Vali Karahisarlı başkanlığındaki heyet, vatandaşlardan selin zararıyla ilgili bilgi aldı. Bayındırlık Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü'nden ekipler göndererek zarar tespiti yaptıracağını belirten Vali Karahisarlı, vatandaşları teselli etti. Karahisarlı, daha sonra Kolikent köyüne geçerek burada kendisini bekleyen

Aralık Kaymakamı Ferhat Burakgazi, İl Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Köy Hizmetleri İl Müdürü Ali Kıran ve DSİ Şube Müdürü Sulhattin Kuas'dan selin oluşturduğu zarar durumu hakkında bilgi aldı. Kolikent'te de vatandaşlar, Vali Karahisarlı'ya evlerine ve arazilerine yağmur sularının zarar verdiğini ve ciddi anlamda zarar gördüklerini söylediler.

Vatandaşlar Vali Karahisarlı'yı hazır köylerinde bulmuşken, yayla sorununu da bir kez daha dile getirdiler ve yayla sorununun çözülmemesi durumunda hayvanlarının telef olacağını belirttiler. Iğdır Valisi Karahisarlı, konuyu bildiğini, Kars ve Ardahan Valileri ile bu konuda görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Vatandaşlarının isteklerine cevap verirken, bir taraftan da vatandaşlara nasihatte bulunan Vali Karahisarlı, "Zarar ziyanınızın tespiti yapılacak. Sizler de vatandaş olarak bilinçli olmalısınız.

Sorunlarınızı her fırsatta bize iletiyorsunuz ama çözüm yollarında gayret göstermiyorsunuz. Ardahan ve Kars valilerimizle yayla sorununu konuştuk. Onlara da vatandaşları baskı yapıyormuş. Köylüler, Iğdır'dan gelen vatandaşlar 3 bin yerine 5 bin hayvan salıyorlar ve zarar gördüklerini söylüyorlar. Hatta Kars valimizle bu konuda çok konuştuk, 'gelin yerlerimizi değiştirelim' dedim. Burası eskiden sizin ilçenizdi, böyle sorunlar yoktu. Şimdi neden sorun çıktığını sordum. Öyle telefonla olmuyor. Gidip Kars'ta

yüz yüze görüşeceğim. Ardahan'da 5-6 köy serbest oldu. Kars'ta birkaç köyü serbest etti. Sizler de gidip orada vatandaşlarla kavga ediyorsunuz. Hayvanlarınızı satmayın. Artık dede, baba usulünden vazgeçin. Kültür ırkı hayvanlar beslerseniz, daha çok kazanırsınız" dedi.

(İA-İRT-OK-Y)

Kaynak: İHA