Iğdır'da Nevruz Coşkusu

Iğdır'da Nevruz Coşkusu

Iğdır Valiliği tarafından düzenlenen Nevruz töreninde davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Iğdır'da Nevruz Coşkusu

Iğdır Valiliği tarafından düzenlenen Nevruz töreninde davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Iğdır'da sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan kutlamalarda ilk olarak Melekli Caddesi üzerindeki Şehit Mehmet Çavuş Anıtı'ndan başlayan ve Zübeyde Hanım Bulvarı'nda sona eren 'Nevruz Yürüyüşü' düzenlendi. Çok sayıda vatandaş ve öğrencinin katıldığı yürüyüşle başlayan tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Iğdır Valisi Ahmet Pek, Nevruz Bayramı'nın il genelinde coşkuyla kutlandığını belirterek, her evde bayram için hazırlıkların yapıldığını ifade etti. Nevruz bayramının Iğdır'da 1 hafta önce kutlamaya başladıklarını belirten Pek, "Biz il olarak Nevruz bayramının finalini kutluyoruz. Bu bayram ülkemizin dört bir tarafında kutlanıyor. Nevruz bayramı ilimizde çok farklı kutlanıyor." dedi.

Diğer illere göre Iğdır'da Nevruz bayramını farklı faaliyetlerle kutladıklarına dikkat çeken Pek, şöyle konuştu: "Bu günler çok önemli günlerdir. Dinimizde Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı kültürümüzde ise Nevruz Bayramı var. Bu bayram var oluşumuzdan bu güne kadar kutladığımız bir bayramdır. Bütün insanların bir arada bulunarak böyle güzel bir bayramı kutlaması mutluluk verici oluyor. İl genelinde bütün vatandaşlarımız bugün bu meydanda toplanarak bu güzel günü birlik ve beraberlik içerisinde kutluyor. Bayram sevincini meydanlara taşıdık ve hep birlikte bu güzel günümüzün tadını çıkarıyoruz."

Iğdır İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz ise Nevruz'un, bütün bu güzel duygular yanında yeni ve dolu günleri bahar, bolluk ve bereketi müjdeleyen bir bayram bir şenlik günü olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından köylerdeki temizlik probleminin çözümü için başlatılan, "En Temiz Köyüm Projesi" yarışmasında ilk 3'e giren köylere protokol tarafından para ödülleri taktim edildi. Halk oyunları ekibi ve Kafkas oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Kutlamada nevruz ateşinin üzerinden atlamalarla devam etti. Törende yumurtalar tokuşturularak, Yedilevin (çerez) dağıtıldı, örste demir dövüldü ve ateş etrafında halaylar çekildi.