Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor
Haberler » Yerel » Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor - Haberler

Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor

Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor Sıralamaya göre Iğdır Türkiye birincisi olduIĞDIR - Iğdırlı sağlıklı ve temiz bir nefes almak istiyor Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır'da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı.

Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor

'da hava kirliliği alarm veriyor

Sıralamaya göre Iğdır birincisi oldu

IĞDIR - Iğdırlı sağlıklı ve temiz bir nefes almak istiyor

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin 'sı olarak bilinen Iğdır'da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı.

Bölgede havanın soğuması ve kentin tamamen doğalgaza geçmemesi ile birlikte kömür kullanımı, insan sağlığını tehdit eder boyuta geldi. Özellikle akşam saatlerinde kalorifer kazanlarının yanması ile birlikte bina bacalarından çıkan kömür dumanı ve pis koku, şehir merkezinde hayatı yaşanmaz hale getirdi. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentte, Bakanlık kesinlikle bisiklete binilmemesi konusunda vatandaşı uyardı. Temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355'e çıktı.


"Hava ölçümlerine göre Iğdır 355 olarak tehlikeli görüldü"

Kentin ova üzerine kurulu olduğunu ve yakın çevrelerin tamamen doğalgaza geçmediğini belirten Zafer Garangi isimli vatandaş, "Iğdır'ın hava kirliliği sorunu önceden de vardı. Ova olduğu için esinti olmuyor. Doğalgaza geçmeyen bazı kamu kurumları olduğu için sıkıntı oluyor" dedi.


"Temiz hava herkesin hakkı"

Temiz ve sağlıklı hava solumak istediğine değinen Garangi, "Temiz ve güzel hava herkesin hakkı. Iğdır'ın bu hava kirliliğine çözüm bulunursa daha güzel olur" şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi ölçümlerine göre, Türkiye'de Hava kirliliği en yüksek İl 355 olarak Iğdır görüldü. Piknik, yürüyüş, açık hava sporları ve bisiklet sürülmemesi konusunda vatandaşlar kesinlikle uyarıldı.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Iğdır'da hava kirliliği alarm veriyor

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri