İesob Başkanlar Kurulu Toplandı

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İesob) Çatısı Altındaki 131 Oda Başkanının Katılımı ile Başkanlar Kurulu Toplandı.

İesob Başkanlar Kurulu Toplandı

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) çatısı altındaki 131 oda başkanının katılımı ile Başkanlar Kurulu toplandı.

Kurul toplantısı, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu başkanlığında Birlik Plaza Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Başkanlar Meclisi'ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, SSK İl Müdürü Ali İhsan Yeşilçimen ve Bağ-Kur İl Müdürü Necati Çetiner de katıldı. Başkanlar Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İESOB'un geçen bir yıl içinde yaptığı faaliyetleri anlattı. Faaliyet raporunu sunmasının ardından, Türkiye şartlarında esnafın durumuna değinen Mutlu, "Belediye

başkanımız sohbetimiz arasında, 'İşler nasıl gidiyor' diye sordu. İşlerimiz iyi değil, hem de hiç değil. Sanayi sitesinde, ayakkabıcılar sitesinde, hiçbir yerde işler iyi gitmiyor. Ayakkabıcılar sitesini gezdik. Ayakkabılar sıra sıra dizilmiş, dolu, iş yapmıyor" dedi. Hükümete seslenen Mutlu, destek istedi. Durumun iyileşeceğine dair umutlarının kalmadığını belirten Mutlu, "Bize destek verin, önerilerimizi dinleyin. Bize 'siz yanlışsınız' derseniz, biz geri adım atmayı da biliriz, özür dilemeyi de.

Hükümet programını inceledim, programa katılıyorum ama bizi de görmelerini istiyoruz. Biz ya bir yol bulacağız, ya da bir yol yapacağız. Bu yolu bulmamızda yardımlarınızı esirgemeyin" diye konuştu.

Kurulda bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili seçilerek Meclis'e giren eski İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam'ı kutlayarak, Susam'ın esnaf ve sanatkarın dertlerini en iyi bilen kişi olarak Meclis'te onların haklarını savunacağını ümit ettiğini söyledi. Makro ekonominin büyüdüğünü belirten Kocaoğlu, bunun bir de mikro yönünün olduğuna dikkat çekti. Kocaoğlu, "Makro ekonomide somut göstergeler var fakat bunlar mikro ekonomiye yansımıyorsa

sorun var demektir. Seçim nedeniyle halk belirsizliğe büründü, bu yüzden 2007 senesi büyük ölçüde durağan geçti. Sorunlar çözülmedi, sonraya bırakıldı. Makro ekonomideki göstergeler bu 5 yıla yansımadı ama biz önümüzdeki dönemde yansımasını ümit ediyoruz" dedi. Yeni hükümetin esnafın korunmasına yönelik girişimlerde bulunması geretiğini ifade eden Kocaoğlu, süpermarketlerin şehrin dışına kurulmasının sağlanmasıyla esnafın rahatlatılabileceğini söyledi. Esnafın sıkıntılarının bitmesinin kent ekonomisinin

büyümesine bağlı olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "Fuar nedeniyle İzmir'de 20 gün boyunca ekonomi hareketlilik kazanıyor. Bu hareket bir de Marble'de yaşanıyor. İEF ve Marble dışında hiçbir fuarda bu hareketlilik yaşanmıyor. O zaman ne yapacağız, fuarcılığımızı büyüteceğiz, İzmir'de yılın 365 günü fuar yapacağız" diye konuştu.

Geçmiş yıllara oranla İzmir'de ekonomik anlamda hariketlilik yaşandığını dile getiren Kocaoğlu, "Bu hareketlilikten esnaf tam olarak payını almadı. Ama Türkiye zengin bir ülke. Bu kadar büyük bir nüfusa iş, aş verebilen bir ülkede her zaman bir çıkış yolu vardır. Tarihte de hep olmuştur ve yine olacaktır. Umutsuzluğa gerek yok, çalışıp üreteceğiz" dedi. İzmirli olmanın ve İzmir'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğuna da değinen Kocaoğlu, "İzmirliler'e suyu tasarruflu kullanalım dedik. Aldığımız cevap

mükemmeldi. Çünkü bu kent, Türkiye'deki 81 ilin içinde en farklı olanı. İnanacağız, başaracağız ve birlik, beraberliğimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

(EY-OK-E)