Washington-Moskova Hattı Gerilecek! İdlib'deki Saldırıda Rusya'nın Payı Araştırılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Washington-Moskova Hattı Gerilecek! İdlib'deki Saldırıda Rusya'nın Payı Araştırılıyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İdlib'e düzenlenen kimyasal saldırının ardından Suriye'yi vuran ABD, saldırıda Rusya'nın payı olup olmadığına ilişkin soruşturma başlattı.

İdlib'e düzenlenen kimyasal saldırının ardından Esad rejiminin kontrolündeki Şayrat Havaüssü'nü Tomahawk füzeleriyle vuran ABD konuyla ilgili yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

KİMYASAL SALDIRIDA RUSYA'NIN PAYI VAR MI?

AP'nin haberine göre ABD, kimyasal saldırıya Rusya'nın dahil olup olmadığının anlaşılması için soruşturma başlattı.

ABD'nin soruşturmayı başlatmasının sebebi olarak ise kimyasal saldırının hemen sonrasında, saldırının hedefi olan Han Şeyhun semalarında uçan bir insansız hava aracı gösterildi.

ABD Ordusu'ndan yetkilililere göre İdlib'in Han Şeyhun bölgesine düzenlenen saldırının ardından bölgeyi kontrol eden 'drone' Rusya ya da Suriye ordusuna aitti. Başlatılan soruşturmada bunun açığa çıkarılmaya çalışılacağı belirtildi.

RUSYA İDDİALARI KABUL ETMİYOR

Öte yandan konuyla ilgili CNN'in sorusunu yanıtlayan Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, iddiaların doğru olmadığını savundu. Peskov'a, ABD'nin Rusya'ya karşı savaş ortaklığı içerisinde yer aldığı iddiaları sorulduğunda, yazılı olarak, "Bu doğru değil" mesajını yayınladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD'nin bu tutumunu "saldırganlık" olarak nitelerken, ABD'nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylemişti.

ABD'NİN BM BÜYÜKELÇİSİ "DAHA FAZLASINI YAPMAYA HAZIRIZ" DEMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi ABD, İdlib'e düzenlenen kimyasal saldırıdan Esed rejimini sorumlu tutmuş, Şayrat Havaüssü'ne düzenlenen füzeli saldırının ardından, ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley 'daha fazlasını yapmaya hazır' olduklarını söylemişti.

Washington-Moskova Hattı Gerilecek! İdlib'deki Saldırıda Rusya'nın Payı Araştırılıyor

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

İdlib, Rusya, Politika, Dünya, Güncel, Haber

title