Idef-2007 Fuarı'na Aselsan Damgası

Idef-2007 Fuarı'na Aselsan Damgası

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yerli Teknoloji Gereksinimini Karşılayan En Önemli Milli Kaynak Olan Aselsan, Idef-07 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda En Çok Ziyaret Edilen Firmaların Başında Geliyor.

Idef-2007 Fuarı'na Aselsan Damgası

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yerli teknoloji gereksinimini karşılayan en önemli milli kaynak olan ASELSAN, IDEF-07 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda en çok ziyaret edilen firmaların başında geliyor.

Savunma teknolojileri alanında Türkiye'nin en büyük kuruluşu olan ASELSAN, 22-25 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara'da 75. Yıl Hipodromu'nda gerçekleştirilen IDEF-2007'de yaklaşık bin 500 metrekarelik alanda, milli imkanlarla geliştirdiği ürünleri tanıtıyor. Fuara en geniş katılımı gerçekleştiren ASELSAN, hava savunma sistemlerinden anayurt güvenliğine, haberleşme sistemlerinden radar ve elektronik harp uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede ürünlerini sergiliyor. Hollanda, ABD, Mısır, Uruguay ve

diğer ülke silahlı kuvvetleri kullanıcıları olmak üzere 30 ülkeye direkt satışın yanı sıra ürünlerinin teknoloji transferi ile ortak üretim çalışmalarını da içerecek şekilde ihracat gerçekleştiren ASELSAN, fuar kapsamında önemli satışlar da gerçekleştirdi.

ASELSAN, IDEF-2005'te yapılan sözleşme kapsamında Hollanda Kraliyet Ordusu için Kaideye Monteli Stinger (KMS) Sistemi üretiyor. ASELSAN tarafından geliştirilen ileri teknoloji ürünü bir savunma sisteminin gelişmiş bir Batı Avrupa ülkesine ihraç edilmesi bakımından bir ilk olan bu proje, Türkiye'nin ulaştığı teknolojik seviyeye örnek gösteriliyor. ASELSAN tarafından Hollanda Kraliyet Ordusu için üretilen ilk Kaideye Monteli Stinger Sistemi de IDEF-2007'de ASELSAN standında sergileniyor. KMS hakkında bilgi

veren ASELSAN sorumlusu Serkan Kurt, her türlü araca entegre edilebilme özelliği olan KMS'nin tamamen milli imkanlarla Türk mühendisleri tarafından ASELSAN'da geliştirildiğini söyledi. KMS'de "kritik teknoloji" tabir edilen görev atış kontrolü bilgisayarı ve yerli yazılımının ASELSAN tarafından geliştirildiğini belirten Kurt, "Sistemin üzerindeki yazılımın yerli olması, tamamen hakim olmanıza ve esnek olmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca güvenirliliği de artırıcı bir unsur. Bu aynı zaman geniş anlamda da büyük

avantajlar sağlıyor" dedi.

ASELSAN, geliştirdiği görev bilgisayarı yazılım, donanım tasarımı ve entegrasyon kabiliyetini de fuarda sergiliyor. Proje hakkında bilgi veren ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Özcan Kahramangil, görev bilgisayarı yazılım geliştirme çalışmalarının bir modülü üzerinde projeyi tanıtarak, "Bu modül, seyrü sefer ve güdüm modülü. Bu modülün temel işlevi, daha önce göreve çıkmadan önce pilota karargahındayken ertesi gün yapacağı görevin planlamasını ve bunu helikoptere ya da uçağa sayısal bir ortamda

yükleyebilmesi ve bilahare uçuş esnasında icra etmesi ilkesine dayanıyor" diye konuştu.

Uçuş esnasında, uçuş yönetimini bilgisayarın yaptığını vurgulayan Kahramangil, "Bu sistem uçağın istediğin anda, istediğin koordinatta olmasını sağlıyor. Sistemde bir uçuş kontrol bilgisayarınız varsa bu bilgileri bilgisayara verdiğinizde insansız olarak uçma şansınızda olabiliyor" dedi.

Bu sistemin pilotlara büyük bir kolaylık sağladığını vurgulayan Kahramangil, "Pilotlar bu işlemleri daha önce manuel olarak elle yapıyorlardı, ama şu anda her şey sayısal olarak gerçekleşiyor. Bütün yazılımları Türkiye'de Türk mühendisleri tarafından geliştirildi" şeklinde konuştu.

Dinlemelere ve hackerlere karşı geliştirilen kriptolu telefonlar ve bilgisayarlar da ASELSAN standının ilgi çeken diğer ürünleri. ASELSAN Kripto Bilgi Güvenliği Müdürü Ali Yazıcı, ASELSAN tarafından geliştirilen kriptolu cep telefonunun dünyada tek olduğunu söyledi. Dünyadaki örneklerin genelde veri kanallarını kullandığını ve bu yüzden bütün dünyada çalışmadığına işaret eden Yazıcı, "Bunların ses kalitesi oldukça düşük. Biz yenilikçi bir buluşla tekrar kriptolanmış bir veriyi ses benzeri bir sinyale

dönüştürüyoruz. Dolayısıyla kriptolu bir sesi tekrar cep telefonlarının ses kanalından iletiyoruz. Bu konuda da dünyada tek yenilikçi bir buluş, özgün bir proje geliştirdik" dedi.

Bu projede amaçlarının güvenlik olduğunu ve müşteri portföylerini oluşturan TSK ve kamu kurum ve kuruluşlarının daha güvenli bir biçimde GSM haberleşmesi yapabilmeleri olarak özetleyen Yazıcı, "Projenin tasarım aşaması tamamlandı. Şu anda sahada testler yapılıyor. Dünyada coğrafyasında çalıştığını kanıtladıktan sonra 2008'in ilk yarısında pazara çıkarmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Güvenli elektronik posta ve güvenli dosya transferi için geliştirdikleri ürün hakkında da bilgi veren Yazıcı, "Biz bunu bilgisayarımıza takarak istediğiniz dosyanızı kriptolayarak güvenle elektronik posta yapabiliyorsunuz. Bu ürünü şu anda NATO'ya da satıyoruz. Ticari uygulamasını da 8 ay içerisinde çıkarmayı planlıyoruz. Buna hackerlere karşı geliştirilmiş bir çözüm diyebiliriz" şeklinde konuştu.

ASELSAN, 11 Eylül 2001 terör eylemlerinden sonra uluslararası güvenlik literatürüne giren "anayurt güvenliği" kapsamında ihtiyaç duyulan çeşitli sistemler geliştiriyor. Anayurt güvenliği alanında Türkiye'de gerçekleştirilen en büyük uygulama olan Jandarma Entegre Muhabere Sistemi (JEMUS) de IDEF-2007'de sergileniyor. Yeni bir kavram olan ve son dönemde önemi giderek artan anayurt güvenliğinde kriptolu telsiz haberleşmesi büyük rol üstleniyor. En yeni ve gelişmiş teknoloji kullanılarak ASELSAN tarafından

geliştirilip ülke kamu güvenliği kurumlarının hizmetine sunulan kriptolu sayısal telsiz sistemleri, abonelere (telsiz kullanıcılarına) birçok yeni ve yararlı uygulamalar getiriyor. Sistemler üzerinden aynı anda hem ses hem veri haberleşmesi yapılması, kimlik sorgulaması, araç takibi, acil yardım çağrısı alınması ve benzeri uygulamalar, daha güvenli ve seri bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

(CC-CC-Y)