"İddiaları Kabul Etmiyoruz"

"İddiaları Kabul Etmiyoruz"

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin Haklarında Vereceği Kararı Beklediklerini Söyleyerek, Yargıtay Başsavcısı'nın İddialarını Kabul Etmediklerini Yineledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin haklarında vereceği kararı beklediklerini söyleyerek, Yargıtay Başsavcısı'nın iddialarını kabul etmediklerini yineledi.

Erdoğan, Kıbrıs konusunda ise iktidarlarından önce azınlık muamelesi gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kendi iktidarları dönemimde ciddiye alınan bir ülke olduğunu söyledi.

Erdoğan, 5.5 yıllık iktidarları dönemimde Kıbrıslı Türklerin azınlık muamelesi değil devlet ciddiyetiyle karşılanmaya başladığını kaydetti.

KKTC'ye ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da katıldığı basın toplantısında bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi.

Ziyaretiyle ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan, Ada'da kalıcı ve kapsamlı bir çözüme ulaşması için bundan sonra yapılması gerekenlerin değerlendirileceğini dile getirdi.

KKTC'li yetkililer ile birlikte ekonominin gelişmesi adına yapılan yatırım programlarının açılışlarına katılacaklarını aktaran Erdoğan şunları söyledi: "Kıbrıs'ta kalıcı bir barışın sağlanmasını istiyoruz. Bizler Türk tarafı olarak bunun için üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyorum. Daha önce Kıbrıslı Türkler azınlık muamelesi görüyordu. Şu anda ise devlet ciddiyetiyle karşılanmaya başlandı. Bunda 5,5 yıllık iktidarımız döneminde yaptığımız çalışmaların büyük katkısı oldu. İslam Konferansı örgütünde 53 üye ülke tarafından Kıbrıs Türk devleti denilerek bu örgüte gözlemci üye sıfatıyla çağrıldı. Artık böyle bir noktaya gelindi. Sayın Talat, Almanya, ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde temaslarda bulunuyor. Kuzey Kıbrıs'a artık çeşitli ülkelerden heyetler gelmeye başladı. Bu Kuzey Kıbrıs'ın ciddiye alındığının en büyük göstergeleri. Biz Kuzey Kıbrıs'ın tüm ülkelerde kabulü için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz."

ERDOĞAN: "ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARINI BEKLİYORUZ"

Başbakan Erdoğan konuşması sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Ak Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili sorusuna "Hükümet sözcümüz Cemil Çiçek gerekli açıklamaları yaptı. Bundan sonra Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekliyoruz. Ne söylediysek savunmamızda söyledik. Biz savcının iddialarını kabul etmiyoruz. Biz ülkemize hizmetten başka bir şey düşünmedik. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizi dünyanın ilk 10 ülkesine sokmaktır" diye cevap verdi.

"OLUMLU VE YAPICI BİR YAKLAŞIM SÜRECİNE GİRDİK"

Erdoğan gazetecilerin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley ve İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki'nin Türkiye ziyaretleriyle ilgili sorusuna Başbakan Erdoğan şu cevabı verdi: "ABD'nin Cenevre toplantısına katılması önemli bir adım. 2 ziyarette olumlu ve verimli neticelendi. Hadley ile Suriye ve İsrail arasındaki Türkiye'nin arabuluculuğu masaya yatırıldı. Olumlu ve yapıcı bir yaklaşım sürecine girdik. Bu bizi ziyadesiyle memnun ediyor. İran'ın durumu batının İran'a bakış açısı önemli. Bunu Hadley ve Mottaki ile görüştük. Mottaki ile askeri siyasi ekonomik alanlarda görüşmelerimiz oldu. 2011 yılına kadar 20 milyar dolarlık hedef belirledik. Bu yıl 10 Milyar dolar civarında bir ticaret hacmi geliştirdik. İran'la 5 yıl önceki ticaret hacmimiz 1 milyar dolardı. Bugün ise bu noktaya geldi. Ayrıca İran ile terörle mücadele noktasında işbirliği içerisindeyiz"

Başbakan Erdoğan, basın toplantısının ardından KKTC'de temaslarda bulunmak üzere hareket etti.