İçme Suyu Şebekesi 43 Yıl Sonra Yenileniyor

İçme Suyu Şebekesi 43 Yıl Sonra Yenileniyor

Diyarbakır'ın Maden İlçesinde, 1955 Yılından Bu Yana Kullanılan İçme Suyu Şebekesini Yenileme Çalışmaları Belediye Tarafından Son Aşamaya Getirildi.

İçme Suyu Şebekesi 43 Yıl Sonra Yenileniyor

Diyarbakır'ın Maden ilçesinde, 1955 yılından bu yana kullanılan içme suyu şebekesini yenileme çalışmaları belediye tarafından son aşamaya getirildi.

İlçe merkezinde kullanılan şebekenin depolar aracılığıyla vatandaşlara ulaştığını, bu sistemin belediyeye aylık 15 bin YTL'lik bir elektrik parası yükü getirdiğini belirten Belediye Başkanı Orhan Yavuz, "Hazırladığımız yeni projeyle, ilçemize kendi cazibesiyle su temin edeceğiz. Vatandaşlarımız belirlenen kaynak sularını kullanmaya başlayacak. Bugüne kadar evlerimizde kullanılan çay suyundan kurtulacağız. Bunu yaparken, kullanılan 5 depodan da kurtulacağız. Depolara su basma nedeniyle tüketilen elektrik

belediyemize aylık 15 bin YTL yük getiriyor. Bu yükten de kurtulacağız. Buraya ödenen paraları ilçeye hizmet için kullanmaya başlayacağız" dedi.

Bu paranın belediye için önemli bir kaynak oluşturacağını söyleyen Yavuz, "Hazırladığımız projenin maliyetinin yüzde 75'i Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın fonundan, yüzde 25'lik kısmı ise belediyemizin imkanlarıyla karşılanacak. Proje hazır. Bunun onaylanmasını bekliyoruz. Eğer bu yıl programa aldırırsak çalışmalarımızı 2008 yılının sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Bir aksilik olması durumundaysa Devlet Planlama Teşkilatı ile bu projemizi 2008 yılında uygulamayı planladık. İlçenin su problemini

çözüme kavuşturmamız hem ilçeye hem de belediyeye önemli bir rahatlama getirecek. 1955 yılından bu yana kullanılan şebekemiz de yenilenmiş olacak" diye konuştu.

(EK-AŞ-OM-ÖZ-Y)