İçişleri Bakanı Soylu: Bir Hafta Önce Bomba Yüklü Araba Yakaladık (2)- Yeniden

İçişleri Bakanı Soylu: Bir Hafta Önce Bomba Yüklü Araba Yakaladık (2)- Yeniden

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, "Bir hafta önce Türkiye'ye tuzak kurmaya çalışan bomba yüklü bir arabayı Türkiye içinde yakaladık.

İçişleri Bakanı Soylu: Bir Hafta Önce Bomba Yüklü Araba Yakaladık (2)- Yeniden

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, "Bir hafta önce Türkiye'ye tuzak kurmaya çalışan bomba yüklü bir arabayı Türkiye içinde yakaladık. Sınırın ötesinde de onlara kim talimat verdiyse jandarmamız da onları kıskıvrak yakalayıverdi" dedi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Nallıhan ilçesinde AK Parti seçim bürosu açılışında halka hitap etti. Bakan Soylu, Türkiye'yi hor görenlerin PKK'yı, FETÖ'yü, DEAŞ'ı, sol örgütleri ülkenin başına musallat ettiklerini söyledi. Bakan Soylu, "Her 10 yılda bir birileri bizim kulağımızı çekmek istedi. 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat, 27 Nisan, 15 Temmuz hain darbe girişimi. Allah'ımıza şükürler olsun bugün bizden adam oldu ve bütün dünyaya Türkiye'nin ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bugün 2 bin dolardan 10 bin dolara geldik, 36 milyar dolar ihracattan, 170 milyar dolar ihracata geldik" dedi.


'BİRİLERİNE EL AÇMIYORUZ'


Ekonomik krizle, terör ile Türkiye'ye sürekli ayar çekildiğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:


"Biz insansız hava aracımızı İsrail'den almıyoruz. Mühimmatlarımızı Amerika'dan, Avrupa'dan, başka noktadan almıyoruz. Terörle mücadele ederken ülkemizin özgürlüğünü, hürriyetini, bağımsızlığını bir şekilde ortaya koymaya çalışırken birilerine el açmıyoruz, kızdıkları bu zaten. 'Siz nasıl insansız hava aracı yaparsınız, siz nasıl ATAK helikopteri üretirsiniz, siz nasıl dünyanın en büyük havalimanını yaparsınız, bölünmüş yolları, 81 ilde üniversiteyi nasıl yaparsınız, Yavuz Sultan Köprüsü'nü, dünyanın en büyük barajlarını tünellerini yapabilme kabiliyetine nasıl salip olabilirsiniz?' diye bize haddimizi bildirmeye çalışıyorlar."


'YÜRÜSÜNLER DE GÖRSÜNLER BAKALIM'


Bakan Soylu, "Birileri de seçimi fırsat bilip Apo'yu içeriden çıkarmak için Türkiye'nin bir takım yerlerinde yürüyüş yapacakmış, milletvekilleri. Dün dedim de ağırlarına gitmiş. Bugün de birileri İstiklal Caddesi'nde yürüyecekmiş. Dün dedim ya 'sizi yürüten adam değildir' diye. Hadi yürüsünler de görsünler bakalım" dedi. 


'ONLAR KOVALIYOR, PKK KAÇIYOR'


Bugün Doğu ve Güneydoğu'da huzur olduğunu söyleyen Soylu, "1,5- 2 yılda terör örgütünden aldığımız belediyeler var ya hani onların dağa yardım yaptığı belediyeler, Doğu ve Güneydoğu'da harikalar yaptılar. Susuz yerlere su getirdiler, kadın merkezleri, kültür merkezleri, yollar yaptılar. Orada yaşayanlar bile hayret ediyor. Doğu ve Güneydoğu'nun makus talihi yenildi. Ne yaparlarsa yapsınlar orada huzuru bozdurmayacağız. Bizim evlatlarımız 3-5 metre karda ay yıldızlı bayrağımızı, ezanımızı, muhafaza etmek için terör örgütlerine nefes aldırmıyor, onlar kovalıyor, PKK sıçan gibi kaçıyor. Biliyorsunuz 1990- 2000 arasında ve odan sonraki tarihlerin bazılarında 15 bin kişi vardı dağda terör örgütünde. Şimdi 700 kişi kaldı. O 700'ünün de yerlerinde yeller esecek çok yakında. Büyük bir mücadele yapıyoruz" diye konuştu.


'DAĞA GİDİŞ EN DÜŞÜK NOKTADA'


?Bakan Soylu, terörün istismar ettiği alanları kapatmaları gerektiğini belirterek, "13-14 yaşındaki çocukları dağa götürdüler. Murat Karayılan denilen alçağa sundular. Kimini taciz etti, kimine tecavüz etti. 30 yılda dağa gidiş sayısının en düşük noktasına getirdik. Çocuklarımız Ağrı'da kodlama, bilgisayar eğitimi alıyorlar. 50 bin çocuğumuza verdik. Öbür tarafta spor yapıyorlar, bir taraftan kültür merkezlerine gidiyorlar. Biz buraları imar etmeseydik bunların hiçbirisi olmazdı, terör örgütleri istismar ederdi" dedi.


UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE


Bakan Soylu, uyuşturucuya karşı da büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, "2015 yılında uyuşturucudan 560 kişi hayatını kaybetmişti. 2016 yılında 920'ye çıktı. 2017'de rakam 941 oldu. Telaşlandım. Hepimizin çoluğu çocuğu var. Hemen harekete geçildi. Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 2018 Kasım ve Aralık ayları hariç 941 düştü 437'ye. Çok daha güçlü bir şekilde bu adımları atacağız" dedi.


Hırsızlık olaylarına karşı da mücadele verdiklerini anlatan Bakan Soylu, "Benim ülkemin şehirleri dünyanın en güvenli şehirleri olacak. Bizim vatandaşımız en güvenli şehirlerde yaşayacak. Hırsızların da iflahını keseceğiz" dedi.


'BOMBA YÜKLÜ ARACI YAKALADIK'


Bakan Soylu, bütün suç örgütlerinin ayaklarına bastıklarını söyleyerek, "Bir hafta önce, Türkiye'ye tuzak kurmaya çalışan böyle birilerini yakaladık, Türkiye içinde bomba yüklü bir arabayı. Sınırın ötesinde de onlara kim talimat verdiyse jandarmamız da onları kıskıvrak yakalayıverdi. Hiçbir fırsat tanımamaya çalışıyoruz. Niyetimiz samimidir. Büyük bir gayret ile mücadele ediyoruz. Bu gayretin menşei sizsiniz. Herkesin ayağına basıyoruz. Uyuşturucu satıcısının ayağına basıyoruz, teröristin ayağına basıyoruz, hırsızın ayağına basıyoruz, organize suç çetelerinin, tefecilerin ayağına basıyoruz" diye konuştu.


'HDP İLE İTTİFAK OLANLARA FIRSAT VERMEYİN'


Bakan Soylu, 31 Mart'tan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yeni bir dönem başlayacağına dikkat çekerek, "Şu anda 120 kilometre süratle gidiyoruz. Daha fazlasını söylemeyeyim trafik polisi ceza yazar. Cumhurbaşkanımıza söylüyoruz, anlatıyoruz, dinliyor, imzalıyor. Eskiden oradan geçer, o itiraz eder, neredeyse doğru iş sıkıntıya girerdi. Şimdi Allah'ımıza şükürler olsun, işler yürüyor. Daha yeni başladık. Bunlara fırsat vermeyin. HDP ile ittifak olanlara, HDP ile kol kola olanlara fırsat vermeyin. Kendi adaylarını maskeli bir şekilde CHP'nin içine koyanlara fırsat vermeyin" dedi.


- Ankara

Kaynak: DHA