İçişleri Bakanı Atalay Irak Anlaşmasını Anlattı

İçişleri Bakanı Atalay Irak Anlaşmasını Anlattı

İçişleri Bakanı Atalay, TBMM Bütçe Komisyonu'nda Soruları Yanıtlarken, Irak'la Yapılan Anlaşmanın Sadece Sıcak Takibi Kapsamadığının Altını Çizerek ve Anlaşmayla İlgili Detayları Anlattı.

İçişleri Bakanı Atalay Irak Anlaşmasını Anlattı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığına yönelik soruları yanıtlarken, Irak'la yapılan anlaşmanın sadece sıcak takibi kapsamadığının altını çizerek ve anlaşmayla ilgili detayları anlattı.

Bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin konuşmasından sonra eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak'la imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasının detayları ile ilgili bilgi verdi. Bakan Atalay, tarafların, kendi topraklarında kendi gruplarını diğer tarafa karşı barınma, gönüllü bulma, eğitim, planlama veya propaganda amacıyla üs olarak veya terör saldırıları yapmak üzere kullandırılmasına son vermek ve önlemekle yükümlü olacağını söyledi. Atalay şunları söyledi:

"Terör gruplarına yapılan her türlü finansal faaliyetlerini doğrudan veya dolaylı bu gruplara verilen lojistik desteği durduracak ve yasaklayacak. Tv ve radyo yayıncılığı da dahil terör örgütlerinin her türlü basın yayın ve propaganda faaliyetlerini özendirmeye müsaade etmeyecek. Terör örgütü üyelerinin tarafların ülkelerinde herhangi bir siyasi örgüt veya faaliyette bulunmalarını devlet kurumları veya resmi, bir teşekkülle bağlantılı bulunmalarına müsaade etmeyecek.

Taraflar ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütleri veya terör eylemlerine karışmış kişiler hakkında bilgi paylaşımında bulunmak, teröristler hakkında ilan yoluyla veya interpol kırmızı bülteni çıkartılan uluslararası tutuklama emirlerini birbirlerine iletecekler. Ya kendileri yargılayacak ya da iade edeceklerdir."

-"ANLAŞMA PKK'NIN TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU İLAN EDİYOR"-

Atalay, imzalanan metnin PKK'nın terör örgütünü ilan eden bir belge olduğunu, sıcak takip konusundaki anlaşmazlığın ise daha sonra görüşülmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Atalay, "Türkiye'nin sınır ötesi ile ilgili hakları vardır. Bu BM ve uluslararası haklarda da vardır. Meclisin bize verdiği yetki vardır. Türkiye büyük bir devlet acele ile karar vermiyoruz" diye konuştu.

Bakan Atalay, güvenlik kuvvetlerinin suçla mücadele için gece gündüz azimle çalıştığını belirterek, "Kapkaç, hırsızlık, darp gibi suçlarda 2007 yılında büyük düşüşler yaşanıyor." dedi. AB uyum yasaları sonrasında güvenlik kuvvetleri ve yargıda yasaların uygulanmasında uyum sorunu yaşandığını anımsatan Atalay, bu sorunların da zaman içinde aşıldığını ifade etti.

Bakan Atalay, trafik konusuna özel önem verdiklerini belirterek, "Önemli olan trafiği işlerken denetlemek. Bugün ufak bir kazanın tutanağı için sürücüler saatlerce trafik polisi bekliyor. Sigorta değişimi ile bu sorunu halletmeyi planlıyoruz." dedi.

Haklarındaki soruşturma nedeniyle 16 belediye başkanının görevden alındığını da hatırlatan Atalay'ın konuşmasının ardından İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki oylamada kabul edildi.(ANKA)

(ÜNS/GB)