İçişleri Bakanı Açıklama Yaptı

İçişleri Bakanı Açıklama Yaptı

İçişleri Bakanı Muammer Güler: "Bu saldırı çözüm süreciyle ilgili duruşumuza yöneliktir, zamanlama dikkat çekicidir."

İçişleri Bakanı Açıklama Yaptı

Hatay Reyhanlı'da düzenlenen ve 46 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından bölgeye giden ve incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler açıklama yaptı.

9 KİŞİ GÖZALTINDA

Bu terör eylemini, bu haince saldırıyı gerçekleştirenleri bulmanın gayreti içindeyiz. Ben bakan olarak ifade ediyorum ki bu saldırıyı gerçekleştirenler Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle doğrudan ilişkili ve El Muhaberat ile de ilişkilidirler, Geçmişteki faaliyetlerini biliyoruz. Buradaki sığınmacılarla en ufak bir ilgileri yoktur. Şu ana kadar 9 gözaltı yapılmıştır. Asli faillerini, yardım edenleri en kısa zamanda yargı önüne çıkaracağız. Saldırı muhaliflerle, sığınmacılarla ilgili değildir. Olayın akabinde sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açan başka örgütlere mal edilen yayınlar yapılmıştır. Hatay'da sığınmacılarla bölge halkı karşı karşıya getirilmek istenmiştir.

ATÖLYELERİN ÖZEL BÖLMELERİNDE BOMBALARI YÜKLEMİŞLER

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili araçların Yayladağı Sınır Kapısından geçtiklerine dair soru üzerine "Hayır hayır, biz malzemelerin kaçak yollardan Hatay'a sokulduğunu, araçların burada alınarak belli kişiler adına tescilinin yapıldığını ve belli bazı iş yerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve yine maalesef bu işe yardım ve yataklık yapan kişilerle hemen o depolardan çıkartılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlattıklarını tespit ettik" dedi.

ÖLÜ SAYISI 100'ÜN ÜZERİNDE İDDİALARI ASILSIZ

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay Reyhanlı'daki patlamalarda can kaybının 100'ün üzerinde olduğu iddialarına yanıt vererek, "Öyle bir ölüm sayısı kesinlikle söz konusu değildir, böyle bir şeyin olması asla mümkün değildir İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay Reyhanlı'daki patlamalarda can kaybının 100'ün üzerinde olduğu iddialarına yanıt vererek, "Öyle bir ölüm sayısı kesinlikle söz konusu değildir, böyle bir şeyin olması asla mümkün değildir. Şu anda tespit edilen hayatını kaybeden kişi sayısı 46'dır" dedi.

38 KİŞİNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

Güler, Reyhanlı'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hasar tespitinin tamamlandığını belirten Güler, patlamalarda can kaybının 100'ün üzerinde olduğu iddialarıyla ilgili şunları söyledi: "Şu anda tespit edilen hayatını kaybeden kişi sayısı 46'dır. Bunların 38'inin kimliği tespit edilmiştir ama böyle büyük bir patlamanın akabinde kimlikleri tespit edilemeyenler de vardır. Bunlar kimlik tespiti için Adli Tıp'a gönderilmiştir. Öyle bir ölüm sayısı kesinlikle söz konusu değildir, böyle bir şeyin olması asla mümkün değildir. Bütün kayıp başvuruları da alındı, şu anda araştırmalar yapılıyor. Polis bölgesi olmasına rağmen, jandarma kuvvetlerinden de takviye alındı. Şu anda hem emniyet hem de jandarma kolluk kuvvetleriyle asayiş temin ediliyor."

"OKULLAR TATİL EDİLMEYECEK"-

Güler, soruşturma tamamlanıncaya karar gizliliği sürdüreceklerini vurgulayarak, "Şu anda El-Kaide bağlantısı yoktur. Elbette ki, Suriye'den de bu işi planlayanlar, yürütenler vardır ama Türkiye'de bu işi yürütenlerin, yardım ve yataklık yapanların asli ve tali fail olanların birçoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" dedi. Reyhanlı'da normal hayatın bir an önce başlamasını istediklerini de dile getiren Güler, okullarımızda eğitim ve öğretimi engelleyecek bir hasar olmadığını ve okulların tatil edilmeyeceğini bildirdi.

SIĞINMACILARLA BİR İLGİSİ YOK

Bu olayın Suriye'deki sığınmacılarla bir ilgisi olmadığına da dikkat çeken Bakan Güler, "Tekrar ediyorum açıkça ifade ediyorum, bu olayın hem muhaliflerle, hem de sığınmacılarla kesinlikle bir ilgileri yoktur." ifadesini kullandı. Reyhanlı halkına patlama sonrası gösterdikleri sağduyudan ötürü teşekkür eden İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Soğuk kanlılığımızı koruyacağız. Hatay'ın huzuru ve istikrarını bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Hatay'daki çeşitliliği, farklılığı bu ilin en büyük zenginliğidir." şeklinde konuştu.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Saldırı sonrası Reyhanlı'da meydana gelen hasar tespit çalışmalarına da başlandığını kaydeden Bakan Güler, "Reyhanlı halkımızın bu tuzağa düşmeyeceğini, devletine güveneceğini biliyoruz. Bu saldırı ile büyük zararları oldu 700 iş yeri etkilendi, 452 iş yeri hasar gördü. 62 araç tahrip edildi. 11 kamu kurumu zarar gördü. İnsanlarımızın zararlarını karşılayacağız, Reyhanlı halkımızın zararlarını karşılayacağız. Ev işyerleri ve araçlarına yönelik zararlar karşılanacak ve en kıza samanda zararları giderilecek. Terör belasına maruz kalan insanlarımızın ödemeleri de Bakanlar kurulumuzun kararı ile karşılanacak. İlçedeki yaraları en kısa sürede yaracağız, Reyhanlı halkımıza da gösterdikleri sağduyu kararlılık ve oynanmak istenen oyunun ne olduğunu gördüler. Bu bağlamda Reyhanlı halkımıza da teşekkür ediyorum." dedi.

İçişleri Bakanı Güler Reyhanlı Kaymakamlığında düzenlenen toplantının ardından Hatay Havaalanı'na hareket etti.