'İçi Boş Söylemleri Kenara Bırakmalıyız'

'İçi Boş Söylemleri Kenara Bırakmalıyız'

Devlet Bakanı Şimşek, Tüsiad'ın 'Uluslararası Kuruluşlar Destekli Program Talebine Sert Yanıt Vererek. 'Tüsiad Gibi Kuruluşlar, İstihdam Reformu, Sosyal Güvenlik Yapılsın Diye Uğraştılar. Yaptık' Dedi

'İçi Boş Söylemleri Kenara Bırakmalıyız'

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD'ın "Uluslararası kuruluşlar destekli program talebine sert yanıt vererek. "Yıllarca TÜSİAD gibi kuruluşlar, istihdam reformu, sosyal güvenlik reformu yapılsın diye uğraştılar. Yaptık, Yap-İşlet-Devret'in kapsamını genişlettik. Böyle içi boş söylemleri kenara bırakmamız lazım" dedi.


Hesap uzmanları Kurulu'nun 63. Yıl dönümü resepsiyonuna katılan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Dünyadaki gıda krizine karşı yeni stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Şimşek, "Onun bir parçası olan GAP'ı hızlandırdık. İstihdam reformunu yaptık. Keşke maliyeti düşük olsa da daha fazla da esneklik yapsaydık. Maalesef sınırlı" diye konuştu. Dünyada yaşanan şokların etkisinin zamanla geçeceğini söyleyen Şimşek, petrol ve gıda fiyatlarının çıkacağı yerin belli olduğunu belirtti. Arz yönlü ciddi şokların olduğunu dile getiren Şimşek, enflasyon hedefinin buna bağlı olarak gecikmeli gerçekleşeceğini kaydetti. Merkez Bankası'nın elektriğe yapılacak zammı daha önceden bildirilmesi önerisinin hatırlatılması üzerine Şimşek, 1 Temmuz'da otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçmeyi ümit ettiklerini dile getirdi. Beş yıldır elektrik fiyatlarının sabit tutulduğunun altını çizen Şimşek, "Yarın öbür gün petrol fiyatları düşerse belki elektrik fiyatlarında da indirim olur" dedi.


Bir gazetecinin TÜSİAD'ın uluslararası kuruluşlar destekli program talebini nasıl buluyorsunuz sorusu üzerine Şimşek, "Programımız belli. Biz fiyat istikrarını yakalamış durumdayız. Kamuda borç yükünü aşağı çektik. Rekabetin önündeki engelleri azaltmaya yönelik çalışmalarımız var. istihdamda reform yaptık. Yıllarca TÜSİAD gibi kuruluşlar "bunlar yapılsa' diye uğraştılar. Yaptık. Ar-ge yasasını, sosyal güvenlik reformunu yaptık. Yap-İşlet-Devret'in kapsamını genişlettik. Böyle içi boş söylemleri kenara bırakmamız lazım" yanıtını verdi. (ANKA)


(HLY/GB)

Kaynak: ANKA