İç Fındıkta Amansız Rekabet - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İç Fındıkta Amansız Rekabet

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
İç Fındıkta Amansız Rekabet

Ordu’da serbest piyasada bir ay önce kilosu 14-15 liradan satılan kabuklu fındık fiyatları 11.5 liraya kadar gerilerken, Karadeniz ve İstanbul iç fındık piyasasında ise amansız bir rekabet yaşanıyor.

Ordu'da serbest piyasada bir ay önce kilosu 14-15 liradan satılan kabuklu fındık fiyatları 11.5 liraya kadar gerilerken, Karadeniz ve İstanbul iç fındık piyasasında ise amansız bir rekabet yaşanıyor.

Ordu Ticaret Borsası'nda yüzde 50 randımanlı kabuklu fındık kilosu 11.50 TL'den işlem görürken, serbest piyasada bu fiyat 12.00 TL'ye kadar çıkıyor. Fındığını elinde bekleten üreticiler serbest piyasa fiyatlarının artmasını beklemeye devam ediyor.

KURUYEMİŞÇİDE FINDIK 45, FİSKOBİRLİK'TE 70 TL

Üretici kabuklu fındık fiyatlarının artmasını bekleyedursun, iç fındık piyasasında ise oldukça hareketli bir rekabet yaşıyor. Fındığın merkezi konumundaki Ordu'da kuruyemişçilerde kavrulmuş iç fındık 45 liradan satılırken, bazı büyük firmalarda 70 liraya kadar çıkıyor.

İstanbul Eminönü Meydanı'nda ve Mısır Çarşısı'ndaki kuruyemişçilerde ise iç fındığın kilosu 35 liradan müşteriye sunuluyor. Marka isim yapmış büyük marketlerde ise kilosu 60 liradan alıcı buluyor.

YILBAŞI GÜNÜ 55 LİRAYI BULABİLİR

Ordulu kuruyemişçi Bekir Işık, kavrulmuş iç fındık fiyatının hareketli bir rekabet yaşadığını belirterek, "Kuruyemiş piyasasında kavrulmuş iç fındık 45-50 liradan işlem satılıyor. Büyük marketlerde ve fındık satış merkezlerinde bu rakam 70 lirayı buluyor. 30 veya 31 Aralık günü yılbaşı kutlamaları sebebiyle iç fındık fiyatı kuruyemişçilerde 55 lirayı bulabilir" dedi.

TZOB: "OLAN ÜRETİCİYE OLUYOR"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bu tablonun üretici açısından üzüntü verici olduğunu söyledi. Soydan, "Geçen sezon sonu kabuklu fındığın fiyatı 22 liraya kadar yükselmişti. Ancak Eylül ayında yeni sezon başlangıcında fındık 11-12 liradan başladı. Bir ara 15 liraya kadar yükselmesine rağmen hızlı bir düşüş ile 11.5 liraya kadar düştü. Fındığını elinde bekleten üretici fiyatın en az 15 lira olmasını bekliyor. Ocak ayından itibaren kabuklu fındık fiyatının yükselişe geçmesini bekliyoruz. Ama bakıyorsunuz iç fındık piyasada 70 liraya yükseldi. Arada kazananlar kim bilmiyoruz ama olan her şartta üreticiye oluyor" diye konuştu. - ORDU

İç Fındıkta Amansız Rekabet

İç Fındıkta Amansız Rekabet

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
500
title