Ibm'den Data Merkezlerini Su ile Soğutan Çevre Dostu Teknoloji

Ibm'den Data Merkezlerini Su ile Soğutan Çevre Dostu Teknoloji

Ibm, Dünyanın En Büyük Bilgisayar ve İletişim Fuarı CeBIT Hannover'de Sergilediği Ürünlerin Önemli Bir Kısmını Çevre Dostu Ürünlere Ayırdı.

Ibm'den Data Merkezlerini Su ile Soğutan Çevre Dostu Teknoloji

IBM, dünyanın en büyük bilgisayar ve iletişim fuarı CeBIT Hannover'de sergilediği ürünlerin önemli bir kısmını çevre dostu ürünlere ayırdı.

IBM, data merkezlerinin hava yerine su ile soğutulması sayesinde enerji verimliliğinin artacağını gösteren bir buluş ile fuarda yer alıyor. 4 yıllık araştırmanın ardından IBM'in çevre dostu buluşunu anlatan Bruno Micheal, "Günümüzde tüm data merkezleri hava ile yapılan bir soğutma ile işliyor. Bu soğutma sürecine ulaşana kadar çok fazla enerji harcanıyor. Data merkezinin enerjisinin yüzde 40'ı, sadece oradaki sıcaklığın giderilmesi için harcanıyor. Su ile soğutulan bir data merkezi geliştirdik. Bu, termal direnci ciddi derecede düşürmemizi sağlıyor. Bizim oluşturduğumuz sistemin ortaya koyduğu termal direnç, hava soğutmasından 10 kat daha düşük. Bu da harcanan ısının ciddi derecede azaltılmasını sağlıyor. Sistem sadece ısı harcanmasını azaltmakla kalmıyor, bir sonraki aşama için de çevre dostu bir uygulamayı içeriyor. Daha sonra bu sıcak suyu, bir evin kaloriferlerini ya da bir havuzu ısıtmak için kullanabiliriz. Hem enerjiyi yeniden kullanabiliyoruz, hem de karbondioksit salınımını azaltmış oluyoruz.

IBM'in geliştirdiği bu teknoloji ile data merkezlerinin soğutulmasında oluşan enerji harcanması yüzde 40, karbondioksit salınımı ise yüzde 5 oranında düşürülebilecek. Hedefimiz 5 yıl içerisinde karbondioksit salınımı olmayan bir data merkezi oluşturmak" diye konuştu.

Öte yandan geliştirilen sistemin kişisel bilgisayarlar için değil, data merkezleri için oluşturulduğu kaydediliyor. Uzmanlar, kişisel bilgisayarlarda dışarıda bulunan bir su soğutma sisteminin pek tercih edilen bir yöntem olmadığını düşünüyor.

Yeni teknolojilerin sergilendiği CeBIT, 9 Mart'a kadar Hannover'de teknoloji ve iletişim ile meraklılarını buluşturan bir merkez olmaya devam ediyor.

(SS-OYK-OYK-NÇ-D)