İbb Önünde 'Maçka Parkı' Protestosu - Haberler
Haberi Paylaş

İbb Önünde "Maçka Parkı" Protestosu

AA - Haberler | Güncel
İbb Önünde

Kendilerine "Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi" adını veren bir grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Dolmabahçe - Levazım Tünel Projesi'nin Maçka Parkı'ndan geçmesine karşı eylem yaptıGrubun İBB'nin Saraçhane'deki binası önünde gerçekleştirdiği gösterisine CHP İstanbul İl Başkanı...

Kendilerine "Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi" adını veren bir grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Dolmabahçe - Levazım Tünel Projesi'nin Maçka Parkı'ndan geçmesine karşı eylem yaptı

Grubun İBB'nin Saraçhane'deki binası önünde gerçekleştirdiği gösterisine CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Meclis üyeleri de destek verdi. Çeşitli dövizler taşıyan ve sloganlar atan grup, parktaki ağaçların başka yere taşınmasına tepki gösterildi.

Eylemde bir konuşma yapan CHP'li Kaftancıoğlu, Maçka Parkı'na sahip çıkmak için burada olduklarını söyledi.

Sadece rant anlayışı ile yapılan işlerin doğaya faydası olmadığını savunan Kaftancığlu, "CHP olarak yapılması gereken tünelin neden yapılmamasını ve hangi gerekçelerle İstanbul'un doğasına, insanına ve trafiğin rahatlamasına dair nelerin yapılması gerektiğini öngörmüş ve bu hususları İBB grubunda önermiş olmamıza rağmen ne yazık ki kaygılar ve beklentiler farklı olduğu için ortaya çıkan sonuçlar mağduriyetini şu anda yaşıyoruz." dedi.

CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise meclisten geçen Dolmabahçe-Levazım Tüneli'nin planlarıyla ilgili şunları söyledi:

"Yaptığımız başvurular sonucunda ilk planı yargı iptal etti. İptal kararından sonra bir değişiklikle yeni planı önümüze getirdiler. Bunun mahzurlarını da İBB'de anlatmaya çalıştık. Ama maalesef söylediklerimizi dinlemiyorlar ve kendi bildiklerini okuyorlar. Yapılanın doğru olmadığı ve yapılmaması gerektiğini ifade ettik. CHP Grubu olarak Meclise gelen plana ret oyu verdik. Meclisten geçen planın iptali için de yargıya başvuracağız."

"Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi" adına ortak metni okuyan Suzan Bektaş ise İBB'nin projeden derhal vazgeçmesi gerektiğini savundu.

Bektaş, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünel Projesi'nin çıkış noktasının Maçka Parkı olması nedeniyle birçok ağacın yerinden söküldüğünü ileri süren Bektaş, "İBB'ye sesleniyoruz. Tünel projesinden derhal vazgeçin. Boşalttığınız alanları tekrar ağaçlandırın. Maçka Parkı'na ve İstanbul'a sahip çıkalım, yarın çok geç olmadan. Umudumuzun da direncimizden de parkımızdan da ve elbette İstanbul'dan da vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım