İBB'nin pandemi ile mücadelesi Avrupa'da ses getirdi

İBB'nin pandemi ile mücadelesi Avrupa'da ses getirdi

EUROCITIES raporunun ardından, İBB'nin pandemi sürecinde aldığı önlemler, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) raporunda da yer buldu.

İBB'nin pandemi ile mücadelesi Avrupa'da ses getirdi
05.08.2020 14:56 | Son Güncelleme: 05.08.2020 15:54

Raporda İBB'nin sağladığı maddi ve sosyal yardımların üzerinde geniş kapsamlı duruldu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında pandemi ile mücadelesinde izlediği yöntemler, EUROCITIES (Avrupa Şehirler Birliği) raporunda yayımlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu sefer de OECD tarafından hazırlanan, "COVID-19 ile Mücadele: Küresel Çabaya Katkıda Bulunmak" adlı rapora da girdi.

Dış İlişkiler Başkanlığı ve İstanbul Yatırım Ajansı (İYA) tarafından hazırlanılan raporda, ülkemizde Covid-19 vakalarının yaşanmaya başladığı Mart ayından itibaren, İBB'nin pandemiye karşı aldığı önlemler Montreal, Washington, San Francisco, New York, Los Angeles, Manchester, Yeni Delhi, Chicago, Seul, Mexico City, Yokohama, Toronto, Londra, Sydney, Tokyo ve Avrupa şehirleriyle aynı kategoride değerlendirildi.

860 BİN AİLEYE NAKİT VE ALIŞVERİŞ YARDIMI

Pandemiden en çok etkilenen grupların, maddi anlamda dezavantajlı vatandaşların olduğu belirtilen raporda, 2020 Haziran ayı itibariyle İBB'nin, toplam 860 bin aileye nakit yardım ulaştırıldığı ve özel alışveriş kartları tahsis ettiği bilgisi kaydedildi.

ASKIDA FATURA RAPORDA YERİNİ ALDI

OECD raporunun, "Yoksul ve Düşük Ücretli Çalışanlar" adlı bölümünde, Askıda Fatura'dan bahsedildi. İlgili bölümde, "İBB, çok kısa bir sürede, şehirdeki su ve gaz faturalarını ödeyemeyen 172.000'den fazla haneye yardımcı olmak için 3 buçuk milyon dolar topladı" denildi. Ayrıca, yardım talebinde bulunan ailelere, Haziran'dan itibaren 560 bin gıda paketinin İBB tarafından dağıtıldığı notu düşüldü.

ÇİFTÇİLERE YARDIM

İBB'nin pandemi boyunca yerel çiftçilere verdiği destek OECD'nin de dikkatini çekti. Raporda, şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul'un çitçileri; ücretsiz fide, gübre, böcek ilaçları, dikim ve hasat mevsimlerinde ziraat mühendislerinden danışmanlık alma gibi çeşitli programlar tarafından desteklendi. Tarımsal gıda sektörünü desteklemek için süt arzı İstanbullu yerel çiftçilere kaydırıldı. İstanbul, yerel çiftçilerin ürettiği malları şehre muhtaç ailelere dağıtmayı hedefliyor. Aynı zamanda, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sokak hayvanları için 30 ton yem ve mama desteği sağlandı."

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: İBB'nin pandemi ile mücadelesi Avrupa'da ses getirdi - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 06:38:24. #1.14#
title