İbb'den Rögar Kapağı Tanıtımı...

İbb'den Rögar Kapağı Tanıtımı...

İstanbul Bahçelievler'de 5 Yaşındaki Dilara'nın Ölümünün Ardından Sıkça Gündeme Gelen Rögar Kapakları

İbb'den Rögar Kapağı Tanıtımı...

İstanbul Bahçelievler'de 5 yaşındaki Dilara'nın ölümünün ardından sıkça gündeme gelen rögar kapakları

değişecek. İstanbul'un yeni rögar kapakları Balat'ta İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ YOK...

Yeni rögar kapakları İBB iştiraklerinden İSTON ile İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından üretilen özel bir betondan hazırlanıyor. Yoğun taneli boşluksuz yapılı ve 60 tonluk basınca dayanıklı olan yeni rögar kapakları geridönüşümlü olmadığından hırsızların önüne geçilmesi hedefleniyor.

KADİR TOPBAŞ: "BETONTDA BİR DEVRİM"

Yeni rögar kapaklarının sağlamlığını üzerinden kamyon geçirerek test eden İBB Başkanı Kadir Topbaş, betonda bir devrim olarak nitelendirdiği yeni kapak ve ızgaralar hakkında söyle konuştu: "Bir yılı aşkındır çalışma yapmaktayız. Bu gizli bir çalışma. Benzeri İngiltere'de de yapılıyor. Bu beton çelikle yarıştırılabilecek bir beton. Devrim niteliğinde. Patent müracatını yaptık"

TOPBAŞ: "İNSANLAR FARKINDA OLMADAN DÜŞÜP AYAĞINI KIRABİLİYOR"^

İstanbul'da 140 bin civarında rögar kapağı ve yağmur ızgarası bulunduğunu ifade eden Topbaş: "Geri dönüşümlü olduğu için rögar kapakları çalınıyor. Bu nedenle kazalar olabiliyor, arabaların lastikleri çukurlara girebiliyor. İnsanlar farkında olmadan düşüp ayağını kırabiliyor. Yeni rögar kapaklarında geri dönüşüm yok. Çalındığı takdirde yükünü taşımaktan başka işe yaramaz" diye konuştu. Yeni rögar kapaklarının seri üretimine geçileceğini belirten Topbaş, özel betonun sadece ızgara ve kapaklarda değil, köprü ve üst geçit yapımında da kullanılabileceğini söyledi. Topbaş, "İstanbul'da artık rögar kapaklarından dolayı problem çıkmayacak" dedi.