'Hz. Peygamber Her Yönüyle Mükemmel Bir Aile Ferdi Olarak Yaşadı'

'Hz. Peygamber Her Yönüyle Mükemmel Bir Aile Ferdi Olarak Yaşadı'

Bursa Müftüsü Prof.Dr.Mehmet Emin Ay, Hz.

'Hz. Peygamber Her Yönüyle Mükemmel Bir Aile Ferdi Olarak Yaşadı'

Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Hz. Peygamber(SAV)'in her yönüyle mükemmel bir aile ferdi ve aile reisi olarak yaşadığını söyledi.

Malatya Belediyesi ve Aktif Kadınlar Derneği (AKAD) işbirliğiyle 'Peygamberimiz ve İslam Kardeşliği' konulu bir konferans düzenlendi. Belediye konferans salonunda düzenlenen konferansa, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Müftü Yardımcısı Ünal Tan, AKAD Başkanı Mine Karaca ile çok sayıda davetli katıldı.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın başka bir programı dolayısıyla konferansa gecikmeli katılmasından dolayı açış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu yaptı. Kardeşlik denilince aynı anneden aynı babadan olma olarak bir kan bağı bilindiğini anımsatan Mumcu, şöyle konuştu: "İslam anlayışında kardeşliğin, tamamen akide temeli üzerine oturtulduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm mümin erkek ve mümin bayanların, hangi ülkede yaşıyor olursa olsun, hangi renkten hangi ırktan olursa olsun mümin insanların akide temeli üzerinde kardeş olduğunu Cenab-ı Allah bizlere bildiriyor. Allah-u Teala, 'Müminler ancak kardeştir' diyor. İnşallah bu temelden hareketle toplumsal hayatımızda bu kardeşlik anlayışımızı; ticaretimize, eğitimimize, ailemize, hayatımızın bütün anlarına dokundurarak yaşamak ümidi ve nasibiyle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

AKAD Başkanı Mine Karaca ise Hz. Peygamber'in, Veda Hutbesi'nde bile kadınları ihmal etmediğini kaydederek şunları söyledi: "Efendimiz, 'kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum' buyurmuşlardır. Bu konferansta da Peygamberimiz'in örnek kişiliği, yaşantısı ve bu çerçevede Müslümanlar olarak İslam kardeşliğinin ne olduğu ve buna hayatımızda ne kadar yer verdiğimiz konularında, kıymetli hocamız bizleri bilgilendireceklerdir. Böylesi bir programın düzenlenmesinden dolayı Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve bizleri bilgileri ile aydınlatacak olan değerli hocamız Prof.Dr. Mehmet Emin Ay beyefendiye tekrar teşekkürlerimi sunuyorum."

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ise Hz. Peygamber'i elmas ve yakuta benzeterek şunları ifade etti: "Bir elmas düşünün. Hani ülkemizde şu kaşıkçı elması denilen, dünyada eşi benzeri olmayan bir elmas düşünün. Güneşe karşı tuttuğunuzda onu, hangi tarafını tutarsanız size farklı renklerde ışıltılar sunar. Bazen yeşil, bazen mor, bazen sarı, bazen kırmızı ışıltılar yayar. Çünkü, Cenab-ı Hak, o elmasın her bir molekülüne, her zerresine o özelliği vermiştir ama farklı güzellikte vermiştir. O sebeple hangi tarafından bakarsanız elmas size farklı güzellik verir. İşte Efendimiz de şairin dediği gibi evet 'Hz. Muhammed, bir insandır ama sıradan bir insan değildir.' Taşların arasında bir yakut parçası nasıl faklıysa bir kıymetli, bir değerli taş olarak; Efendimiz de işte öylesine farklıdır." Çeşitli yönleriyle Hz. Peygamber'i anlatan Ay, sözlerine şöyle devam etti: "O'nun aile hayatına baktığınız zaman salih bir evlat olarak görürsünüz; iyiliksever bir akraba; eşine karşı nezaketli ve şefkatli bir hayat arkadaşı. Çocuklarının yine aynı şefkat dolu yüreğiyle babası, torunlarının merhametli ve sevecen dedesidir. Her yönüyle mükemmel bir aile ferdi ve aile reisidir. Ticari hayatında daha peygamberlik gelmeden önce Mekke piyasası onu el-emin olarak vasıflandırmıştı."