HVAC Kanallarına Pasifik Ultraviyole c Sterilizasyonda Etkili

HVAC Kanallarına Pasifik Ultraviyole c Sterilizasyonda Etkili

İLANDIR
20.05.2020 14:27 | Son Güncelleme: 20.05.2020 14:38
HVAC Kanallarına Pasifik Ultraviyole c Sterilizasyonda Etkili

Koronavirüs salgını ile kötü günler geçiren ülkemizde hayat yavaş yavaş normale dönmeye başlıyor. Normalleşmenin ilk göstergesi ise AVM'ler oldu.

Alışveriş merkezlerinin açılışı ile birlikte tüketici ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilecek. Fakat koronavirüs tehlikesinin tam anlamıyla ortadan kalkmadığı bu günlerde AVM'lerin sağlıklı şekilde hizmet vermesi mümkün mü?

Önlem Alan AVM'ler Ultraviyole c kullanıyor

Koronavirüs salgını sırasında temizlik ve dezenfeksiyonun ne kadar önemli olduğu görüldü. Bu konuda AVM'ler için üst düzey sterilizasyon sistemleri gerekiyor. Hali hazırda AVM dezenfeksiyonunu en iyi şekilde sağlayacak sistem ise ultraviyole c sistemleri olarak görülüyor. Bu sistemler ile kapalı alanlardan oluşan AVM'ler en etkili şekilde dezenfekte ediliyor.Hava temizleme cihazı ile bulunulan ortamda konfor arttırılıyor. Sistem ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeye ihtiyaç duyulan alanlarda rahatlıkla kullanılıyor. Bu bakımdan AVM ortamları için sistem en doğru tercih olarak görülüyor. bu konuda gereken önlemler ciddi şekilde uygulanmazsa ortaya tehlikeli sonuçlar çıkabiliyor. AVM çalışanlarından tüketicilere kadar herkes bu sonuçtan etkileneceği için önlemlerin titizlikle uygulanması gerekiyor.

Teknolojiye Uygun Steril Ortamlar

Pasifik UltraviyoleGenel Müdürü Önder KALEM kapalı ortamlarda bulunan HVAC sistemlerine ilave ultraviyole lamba sistemlerini projelendirerek ortamları steril hale getirdiklerini belirtti. Sadece AVM değil aynı zamanda fabrika, gıdamaddeleri endüstrisi, soğuk hava depoları, hastaneler, okullar, kamu binaları, berber ve kuaförler gibi pek çok ortamda kullanılan bu sistem insan sağlığına zarar vermiyor.

Kullananlardan Özel Teşekkür

Konforlu yaşamın gereksinimlerinden olan iklimlendirme sistemleri günümüzde pek çok kurum ve kişi tarafından kullanılıyor. Pasifik Ultraviyole c sistemi kullanan bir fabrika sahibinin sözleri sistemin ne kadar çözümcül olduğunu gözler önüne seriyor.600 kişinin çalıştığı fabrikada pozitif vakanın çıkmadığını belirtmiş ve teşekkürlerini iletmiştir. Fabrikanın hava şartlarının tamamen insan sağlığına uygun hale getirilmesi ile daha iyi şartlarda bir çalışma ortamı sağlanıyor.

Hvac Sistemlerinde Ultraviyole C önemi

Sıradan temizlik yöntemleri ile yapılan temizlikten sonra koronavirüsün yayılma ortamı mutlaka oluşabilir. Oysa Pasifik ultraviyole c sterilizasyon sisteminde virüslerin yayılma ortamı kesinlikle bulunamıyor.Zararlı mikroorganizma, bakteri ve virüslerin DNA'sını bozan sistem böylece sürekli temiz ortam sağlıyor. Uzun dönemlerden bu yana üzerinde çalışma yapılan bu sistem dünyanın pek çok bölgesinde kullanılıyor.

Havayı temiz, tahriş edici maddelerden arıtan kirleticilerden ve mikroplardan uzak tutan HVAC sistemleri için UV hava temizleyici pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Kamu binaları, bakım evleri, hastaneler, doktor tesisleri gibi pek çok ortamda insanlar için bu sistemin önemli katkılarından bahsedilebilir. Konutlarda popüler hale gelmesi ise sağladığı faydalardan ötürüdür. Pek çok insanın soluduğu havanın temizlenmesi ve havada yer alan kirletici maddelerin çıkarılmasının tamamen bu sistem ile alakalı olduğu görülmektedir.

Bakteri, virüs, mikrop, küf ve hatta tozlar dahi UV hava temizleyiciler ile ortadan kaldırılmaktadır. Temiz hava en etkili yöntem ile kirleticilerden arınmaktadır. Tüm insanlığın sağlığı açısından bu havanın temiz olması ve temiz havanın solunması hayati önem taşımaktadır. Astım ya da solunum yolu rahatsızlığı bulunan insanlar için ise temiz hava kritik bir önem taşımaktadır. Kirleticilerin havadan uzaklaşması daha sağlıklı bir ortamın bulunmasını sağlar ve sağlığın devam etmesi için bu durum oldukça önemlidir.

UV ışınları çeşitli dalga boyları ile yayılmaktadır. Nanometre cinsinden ölçülen bu dalga boyları sayesinde temiz bir hava ortaya konmaktadır. Özellikle 254 nm yayan UV ışığı mikropları, virüsleri ve tüm bakterileri öldürmede en iyi etkiye sahiptir. Bu sistemin verimi ispatlanarak dünya genelinde rağbet görmeye başlamıştır. 185 nm aralığında olan sistemde ise optimum mikrop çıkışı, UV radyasyonu ile ozon yayılmamaktadır. Ozon havada yer alan kötü kokuların giderilmesi açısından ve dezenfekte açısından önemlidir. bu bakımdan ozon üreten sistemler hem kötü kokuların giderilmesi için hem de dezenfekte sağlamak açısından önem kazanmaktadır.

UV hava temizleyici sistemin etkisi ve verimliliği kanıtlanmıştır. Maliyet açısından da oldukça avantajlı olan sistemin düzgün kurulması gerekir. Sistemin doğru şekilde takılması maksimum verimliliği sağlamaktadır. Alglerin veya küf sporlarının büyümesini ve yayılmasını önlemek için sistemin doğru kurulması gerekir. Bobinlerin altında yoğunlaşma, soğutma bobinine ve boşaltma tavasına en düzgün uygulamanın yapılması gerekir.

Bakteriler küf ya da tüm yaşam alanına etki edecek üfleyici geliştirip üretebilmektedir. Yanlış kurulum mikropların öldürülmesinde bu bakımdan etkili olmayacaktır. Yosun ve küf büyümesinden dolayı AC ünitesi bobinleri tıkanabilir. Motorun aşırı şekilde kirlenmesi ve bu kirleticilerin ortadan kaldırılması sistemin daha hızlı yanmasına neden olur. HVAC ünitesi aracılığı ile mikroplar ve mikropların zararlı etkileri ortadan kaldırılmaktadır. Daha iyi sağlık, zindelik ve temiz hava sağlamak için HVAC ve AC ekipmanlarının düzgün kurulması gerekir. bu kurulum sistemin uzun ömürlü olmasını ve verimliliğin sürekli olmasını da sağlar.

HVAC UV hava sistemleri için pek çok avantajdan aynı anda söz edilebilir. İşletme sahipleri için çalışanlara temiz ve sağlıklı hava sunulması önemlidir. iş veriminin artması ve hastalığın azalması ile çalışanlar açısından sağlıklı bir ortam oluşur. Bu bakımdan genelde iş yerlerinde sistem en fazla kullanılan temizlik işlemleri arasında yer alır aynı şekilde kreşlerde ve okullarda havadaki hastalıklar öğrencilerin ve hastaların arasında yayılmaktadır. Öğrenciler ve hastalar için en güvenli ortam en temiz havanın bulunduğu ortamdır.

Endüstriyel alanlarda en fazla ihtiyaç duyulan temizlik sistemi UV hava temizleyicilerdir. Hava emisyon düzenlemeleri sistem ile karşılanırken sağlıklı çalışma ortamını sürdürmelerine de yardımcı olunmaktadır. Endüstriyel operasyonlarda üretilen toksik kimyasallar ve uçucu organik bileşikler VOC uzaklaştığında sağlıklı ve temiz bir hava ortaya çıkar. Gittikçe popülerleşen ultraviyole c sistemi sayesinde havayı en temiz hale getirmektedir. Havayı kirletici maddelerin yok edilmesi ile uçucular ya da küfler gibi pek çok kirletici ortadan kalkmaktadır.

KAPALI MEKANLARDA HVAC SİSTEMLERİNİN BAKIMI

Kapalı veya doluluk oranı düşük olan binaların HVAC sistemlerinin bakımı yapılmalıdır.

COVID-19 nedeniyle, birçok kişi evden çalışıyor, bu nedenle ticari binaların çoğu ya kapatıldı ya da sınırlı sayıda çalışıyor. Sonuç olarak, bu binalardaki HVAC sistemleri muhtemelen daha düşük bir programda çalışıyor olabilir, yada tamamen kapatılmış olabilirler.

Ancak, binaların kapalı olması, bina sakinleri binaya dönene kadar HVAC ekipmanlarında rutin bakımın ertelenmesi gerektiği anlamına gelmez. Gerçekten de, yüklenicilerin ticari müşterilerine onarım yapma veya sistemlerini yükseltme fırsatını almalarını veya en azından düzenli olarak planlanan bakıma ayak uydurmalarını hatırlatmaları için iyi bir zamandır.

 • Coronavirüs Kapsama Alanı
 • Bakım
 • Hizmet

Bazı Şirketler Açık ve Operasyonel

Üretime devam eden bazı fabrikalar, işletmeler, bankalar, marketler vb. yerler pandemi sırasında açık kaldı, bu nedenle HVAC sistemleri normalde olduğu gibi çalıştı. Bu işletmelerin HVAC sistemlerine Ultraviyole lamba takılarak temizlenme en üst seviyeye çıkartıldı. Bu yeni teknoloji sayesinde işletme sahipleri insanlara temiz ve güvenilir ortamlar sağladılar.

Binaları kapalı olan ticari müşteriler için, Pasifik ultraviyole onlarla yakın temas halindeydi ve geri dönmeden önce HVAC sistemlerinin bakım ve onarımını yapma gereğini hatırlattı.

Pasifik Ultraviyole, kapasiteye göre projelendirdikleri bu sistemlerin doğru yapılması gerektiğini ve herhangi bir uv lambanın veya kişinin sistemi yanlış uygulayabileceğine dikkat çekti. Bazı müşteriler, gerekli onarımları ve değiştirmeleri tamamlamak için binalarının düşük doluluklarından yararlanıyor ve birçok müşteri bize bobin temizliği, gelişmiş filtreleme, UV-C lamba ve bipolar iyonizasyon hakkında sorular soruyor dedi. Ultraviyole lamba kullanan müşterilerimiz güvenli ortam yaratarak insanların güvenini kazanmıştır.

Kiracıların işe dönmeden önce kanal ve bobinlerin dezenfekte edilmesi gerekip gerekmediğine dair yeterli bilgisi olmasa da, bobinlerin biyosit ile temizlenmesi her zaman iyi bir uygulamadır. Buna ek olarak, aşırı havalandırma ve uygun filtreleme ile birlikte UV lamba uygulanması, hastaneler için ASHRAE 170 tarafından önerilen bir yöntemdir, bunun da ticari binalarda bulaşıcı hastalık kontrolü için kullanılmasını uygun hale getirdiği görülmüştür.

Pasifik ultraviyole, "En sık aldığımız soru, virüsün HVAC sistemi tarafından yayılıp yayılamayacağı ve ne yazık ki hiç kimse bu soruya net bir kesin cevap veremez" dedi. "Bunu söyledikten sonra, ASHRAE tarafından hastanelerde bulaşıcı hastalık için belirlenen standartlara dayanarak müşterilerimize rehberlik sunmanın ihtiyatlı olduğuna inanıyoruz. Hastaneler, filtrelemelerini geliştirmek, havalandırma oranlarını artırmak ve bazen bobinleri ve ekipmanları dezenfekte etmek için UV lambasını dahil etmek için büyük çaba harcıyorlar. Bu standartları takip ederek, binalarında benzer endişeleri olan müşteriler için çözümler sunabiliriz. "

Bina Aksaklıkları

"Sıcak ve nemli bir iklim bölgesindeyiz ve bu iklim bölgesindeki bir binadaki HVAC sistemini uzun süre tamamen kapatmak asla iyi bir fikir değildir" dedi. "Müşterilerimiz sistemlerini normalde soğutma termostat ayar noktalarının 24 ° C ila 28 ° C arasında normal bir ayardan kurulduğu ve ısıtma termostat ayar noktalarının normal kullanımdan geri ayarlandığı boş modda çalıştırdılar 22 ° C ila 20 ° C ayarları. Nem ayarları, yüzde 55 oranında dolu bir nem ayarından, yüzde 60 oranında boş bir ayara getirildi. "

Ticari HVAC Sistemlerinin İncelenmesi ve Bakımı için Standart Uygulama'nın gerekliliklerini yerine getirmesini ve işletimde olan ekipman için gereken tipik bakımı göstermek için tablolara sahip olmasını önerir . Bu önerilerden bazıları şöyledir:

 • Tüm sistemlerin sürekli çalışması;
 • Havalandırma için dış hava, HVAC sisteminin kullanıldığı saatlerde kabul edilebilir iç mekan koşullarını karşılayabileceği ve hala koruyabileceği kadar artırılmalıdır;
 • HVAC sistemini, kullanılan süreden önce ve sonra iki saat boyunca maksimum dış hava akışlarıyla çalıştırmak için yıkama sırası veya modu uygulanabilir;
 • Sistem, bina boşken veya yıkama modunda çalışmadığında minimum dış hava ayarlarında çalıştırılabilir.

Yükleniciler, filtreler ve kondens de dahil olmak üzere havalandırma malzemelerini korurken kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullanmayı düşünmelidir ve bakım sırasında aşağıdaki maddeler kontrol edilmelidir:

 • Damperler, filtre ve ekonomizörler contalar ve çerçeveler sağlam ve temizdir, işlevseldir ve kontrol sinyallerine yanıt verir;
 • Bölge ve hava sıcaklığı, nem ve CO 2 sistem sensörleri, uygun olduğu şekilde kalibre edilir ve çevresel koşulları BAS veya yerel kontrolörlere doğru bir şekilde rapor eder;
 • Klima Santralleri yeterli hava akışı sağlıyor, kanal sisteminde tıkanma yok (örneğin - kapalı yangın/ duman damperleri) ve klima santralinden gelen hava her işgal edilen alana ulaşıyor;
 • Egzoz fanları işlevseldir ve dış mekana havalandırma sağlar;
 • Dış hava girişini düzenli olarak yakındaki egzoz gibi olası riskler açısından kontrol edin ve yayalar vb . Tarafından erişilebiliyorsa uygun açıklık sağlayın ; ve
 • Mevcut HVAC hava filtrasyonunu en az MERV 13 (tercih edilen MERV 14) veya filtre rafı ile uyumlu en yüksek değere güncelleyin veya değiştirin ve baypası sınırlamak için filtrenin kenarlarını kapatın. Hava kontrol sistemlerinin ve fanların yeni filtrelerin ek basınç düşüşünün üstesinden gelebildiğinden emin olun ve hava akışını kabul edilebilir seviyelerde tutabilirsiniz.

PASİFİK ULTRAVİYOLE'DEN TEKLİF İSTE.

HVAC Kanallarına Pasifik Ultraviyole c Sterilizasyonda Etkili

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: HVAC Kanallarına Pasifik Ultraviyole c Sterilizasyonda Etkili - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 15:57:24. #1.15#
title