Huzurevinin "Picasso"Su Sezer Amca

Huzurevinin "Picasso"Su Sezer Amca

Edirne Huzurevinin 77 yaşındaki sanat ruhlu sakini, arkadaşlarının kara kalem portrelerini çiziyor.

Huzurevinin

Edirne Huzurevinin 77 yaşındaki sanat ruhlu sakini, arkadaşlarının kara kalem portrelerini çiziyor.

Zamanında gölet, baraj, şehir ve arsa planı gibi yapıları çizen Sezer Yıldız, sanatını huzurevi sakinlerini çizerek devam ettiriyor. Arkadaşlarının "Picasso" dediği Sezer amca, portre çizerken radyodan türkü dinlemeyi ve çay içmeyi çok seviyor.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünden beri resme merak duyduğunu söyledi.

Teknik ressamlığa Ankara'da başladığını ve çeşitli devlet kurumlarında görev yaptığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Tayinim çıktı ve 25 Kasım 1963'te Edirne'ye geldim. Köy hizmetlerinde göreve başladım. Tabii o zamanlar görevimiz harita, sulama kanal projesi, gölet, yağmurlama projeleri çizmekti. Yıllarca uzman ressam olarak devletime hizmet ettim. Yeri geldi günde 10-15 saat çalıştık ama görevimi hep severek yaptım."

Yıldız, mesleğiyle ilgili çizdiği eserlerin arşivlerde olduğunu ve birçok kurumun bundan yararlandığını vurguladı.

Edirne Emniyet Müdürlüğünde de ressam olarak görev yaptığını dile getiren Yıldız, şunları anlattı:

"Geçmişte teknoloji bugünkü kadar gelişmiş değildi. Suçlu robot resimlerini görgü tanıklarının tarifi üzerine ressam çizerdi. Ben de böyle bir görevde de bulundum o tarihlerde. Görgü tanığı 'kulağı, gözü, kaşı, biraz göbeği vardı, şu tip bir elbise giymişti' diye anlatıyordu. Ben de bunları kağıda çiziyordum. Çok büyük yeteneğim var diyemem ama sevdiğim işe huzurevinde de devam ediyorum. Buradaki arkadaşların, müdürlerin portrelerini kara kalem çizdim. Gerçek fotoğrafa çok benzettiğimi söylüyorlar. Tabii yapabilmişsek ne mutlu bize. Şimdi Edirne Valimiz Günay Özdemir'in portresini çizmeye başladım. Huzurevini ziyaret ettiğinde ona portresini hediye edeceğim."

-"Sağlıklı Yaşlanma"

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının "Sağlıklı Yaşlanma Politikaları" çerçevesinde yaşlıların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle hayatın içinde yer almaya devam ettiğini söyledi.

Yıldız'ın resim yeteneğini huzurevinde de severek devam ettirdiğini anlatan Özbaş, "Sağ olsun benim de portremi çizdi. Zaman zaman arkadaşlarının resimlerini çizerek onlara küçük sürprizler yapıyor. Geçmişte birçok kurumda görev almış Sezer amca. Yaşlılarımız da yeteneklerine göre birçok etkinlikte yer alabiliyor." şeklinde konuştu.