Hüseyni: İran'ın Uranyum Zenginleştirme Programları Askıya Alınmayacak

Hüseyni: İran'ın Uranyum Zenginleştirme Programları Askıya Alınmayacak

İran Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, BM Güvenlik Konseyinin İran'la İlgili Yaptırım Kararı Almasının İran'ın Nükleer Çalışmalarını Etkilemeyeceğini Söyledi.

Hüseyni: İran'ın Uranyum Zenginleştirme Programları Askıya Alınmayacak

İran Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, BM Güvenlik Konseyinin İran'la ilgili yaptırım kararı almasının İran'ın nükleer çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi.

İran’ın başkenti Tahran’da haftalık basın toplantısı yapan Hüseyni, BM Güvenlik Konseyi’nin kararını ‘siyasi, yasadışı ve zalimce’ olarak niteleyerek, kararın İran halkının iradesine ve nükleer çalışmalarına bir etki yapmayacağının belirtti. İran'ın 3 bin yeni santrifüjü çalıştırdığını belirten Hüseyni, şartsız müzakere yolunu kapatmayacaklarını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararda, ABD ve İngiltere rolünün hassas ve kışkırtıcı olduğunu dile getiren Hüseyni, İran'ın geri adım atmayacağını sözlerine ekledi. Hüseyni, ABD ve İngiltere'nin Fars Körfezi’ne ( Basra Körfezi ) yeni savaş gemileri göndermesini kışkırtıcı bir davranış olarak niteleyerek, bu tür hareketlerin yeni olmadığını ve İran halkının bu tür hareketlere alışık olduğunu söyledi.

UAEK DENETÇİLERİNİN İRAN’A GİRİŞİ ASKIYA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Öte yandan İran'ın Uluslararası Atom Enerji Kurumu ( UAEK) denetçilerinin İran'a girişini askıya almaya hazırlandığı bildirildi. İran Parlamentosunun Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonun üyesi Hişmet Ollah Felahet Pişe, bugün yaptığı bir açıklamada, komisyonun konuya ilişkin hazırladığı yasa tasarısının parlamentoda oylamaya konulması için imza toplamaya başladıklarını belirtti. Pişe, bunun İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'ndan ( NPT) çıkacağı anlamına gelmeyeceğinin altını çizdi.

Haber hazırlandığı sırada da İran Parlamentosu acil olarak hazırlanan yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesi ve oyalamaya konulmasını onayladı.

Kaynak: DHA