Hüseyni: Güvenlik Komitesi Oluşturulmalı

Hüseyni: Güvenlik Komitesi Oluşturulmalı

İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Olası Sınır Ötesi Harekatına İlişkin, 'Barışçı ve Diplomatik Çözümlerden Faydalanmamız Gerekiyor. Ülkeler Arasında Bir Güvenlik Komitesi Oluşması Gerekiyor' Dedi.

Hüseyni: Güvenlik Komitesi Oluşturulmalı

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Türkiye'nin olası sınır ötesi harekatına ilişkin, ''Barışçı ve diplomatik çözümlerden faydalanmamız gerekiyor. Çünkü ortadaki sorun ortak bir sorundur. Ülkeler arasında bir güvenlik komitesi oluşması gerekiyor'' dedi.

Irak'a Komşu Ülkeler Genişletilmiş Bakanlar Toplantısına katılmak üzere Türkiye'de bulunan Hüseyni, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda düzenlediği basın toplantısının ardından ''Türkiye'nin Irak'a olası bir sınır ötesi harekatına İran'ın tepkisinin ne olacağına'' ilişkin soruyu yanıtlarken, terörün ortak bir sorun olduğunu söyledi. Hüseyni, ''Terörizmin kurbanlarından bir ülke olarak İran bu hususta tamamen ciddi bir tedbir alınması düşüncesindedir. En etken çözüm şu olabilir ki, diplomasi yolları seçilerek barışı ve bölgedeki ülkelerin ortak işbirliğiyle etkili bir çözüme ulaşmamız mümkündür. Gündemde olan şu devirde terörist grupların girişimlerinin artmasının nedenleri ve bunun temellerini araştırmamız gerekiyor. Elde edilen bazı bilgiler, bu (terörist) grupların ABD'li güçler tarafından eğitime tabi tutulduğu ve merkezlerinde ABD silahları bulunduğu yönündedir. Bu bilgiler ciddi bir şekilde araştırılmalıdır.''

Hüseyni, İran'ın Irak'ın toprak bütünlüğüne önem verdiğini belirterek, ''Biliyorsunuz ki ABD Senatosu, Irak'ın Kürt, Şii ve Sünni bölgelerine ayrılmasına karar verdi. Bu husus, tüm bölge ülkeleri, özellikle İran ve Türkiye tarafından sert bir şekilde karşılandı. Böyle bir tepki doğrudur, çünkü Irak'ın bölünmesi bölgedeki güvensizliği pekiştirecektir'' dedi.

Türkiye ile İran'ın teröre karşı mücadelelerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Hüseyni, ortak güvenlik işbirliğinin bu sorunun çözümünde en iyi yöntem olduğunu vurguladı.

Hüseyni, başka bir soru üzerine de şunları kaydetti:

''Terörist gruplarla mücadelede, eğer sınırlarımızda bir güvensizlik söz konusuysa sert cevap veririz. Tabii ki Irak devlet makamlarıyla bazı gelişmeler hususunda da toprakları içindeki girişimler konusunda görüşmeler yaptık. Bölge güvenliği ve huzuru konusundaki en önemli mesuliyet işgalci güçlerdedir. Yani ABD güçleridir''

Hüseyni, Türkiye ile yakın ilişkilerde bulunduklarını belirterek, ''Eğer Irak ile de bu ilişkiler kurulursa, sanıyorum ki bölgesel işbirliği veya çok yönlü işbirliği çerçevesinde, böyle sorunlar ortaya çıktığı zaman ele alınıp gereken çözüm bu çerçevede üretilebilir. Şu anda Irak'taki koşullar pek uygun koşullar değil'' dedi.