Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfıyla İlgili İddialar - Haberler
Haberi Paylaş

Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfıyla İlgili İddialar

Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfıyla İlgili İddialar
AA - Haberler | Yerel

Çanakkale Asliye Hukuk Mahkemesi, Vakfın 4 üyesiyle ilgili olarak, üyelerin bu sıfatla görevlerine devam etmesine, Çanakkale Valiliğinin görevden alma yetkisinin bulunmadığına hükmetti.

Çanakkale Asliye Hukuk Mahkemesi, Vali Güngör Azim Tuna'nın görevden aldığı Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfının 4 üyesiyle ilgili olarak, üyelerin bu sıfatla görevlerine devam etmesine, Çanakkale Valiliğinin görevden alma yetkisinin bulunmadığına hükmetti.

Vali Tuna'nın bir süre önce "vakfın yönetiminde zafiyet gösterdikleri, çıkarlarını koruyamadıkları, valilik makamı ve toplum nezdinde güvenilirliklerini yitirdikleri" gerekçesiyle görevden aldığı yönetim kurulu üyeleri Enver Can, Murat Efe, İbrahim Mersin ve Osman Salcan mahkemeye başvurdu.

Çanakkale Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmada, ayrı ayrı söz alan davacılar, kendilerinin vakıf senedine göre yönetim kurulu üyesi olduklarını, görevden alınmalarının Vakıflar Kanunu 10. madde ve Medeni Kanun'un 112. maddesi gereğince ancak denetim makamı tarafından açılacak dava ve mahkeme kararı ile mümkün olduğunu, vakıf senedinde atamaya yetkili olan birimin, kanuna aykırı olarak görevden alma yetkisi bulunmadığını ifade ederek, davanın kabulüne karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, daha önce bir vakıf müdürünün görevden alınmasına ilişkin dava dosyasını inceledi. Davalı vekili, o davanın vakıf müdürü ile ilgili olduğunu belirterek, davanın reddini talep etti.

Davayı kabul eden mahkeme heyeti, karar metninde şu ifadelere yer verdi:

"Ayrıntısı gerekçeli kararda açıklanacağı üzere, Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfının Türk Medeni Kanunu'na göre kurulmuş vakıf bulunup, vakıf senedine göre yönetim kurulunun vakıf organı olduğu, dava açan davacıların vakıf senedinde öngörülen şekilde atanan yönetim kurulu üyeleri olduğu, vakıf organı olan yönetim kurulu üyelerinin Türk Medeni Kanunu'nun 112/son maddesi gereğince, Türk Medeni Kanunu'na göre kurulan vakıflar hakkındaki tüzüğün 23. maddesindeki şartların ihlali halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakıf tüzel kişiliği ve alınması istenilen yöneticiler aleyhine açılacak davayla mahkeme kararıyla alınmaları mümkün olup, Çanakkale Valiliğinin vakıf yönetim kurulu üyesi olan davacıları görevden alma yetkisi bulunmadığından davanın kabulü ile davacıların halen Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfının yönetim kurulu üyesi olduklarının, bu sıfatla görevlerine devam etmesinin belirlenmesine karar verildi. "

- ÇANAKKALE

AA - Son Dakika Haberleri

Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title