Hür Dava Partisi: PKK ve Hizbullah Barışmalı

Hür Dava Partisi: PKK ve Hizbullah Barışmalı

HÜDA PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, "Kürtlerin iki büyük örgütlü yapısının" barış imzalamasını istedi.

Hür Dava Partisi: PKK ve Hizbullah Barışmalı

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde 3 gündür yaşanan olayları değerlendiren Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, Kürtlerin iki büyük örgütlü yapısı bulunduğunu belirterek, "İslami kesim PKK'nın bu bölgenin gerçeği olduğunu kabul ediyor ve dile getiriyor.

Hizbullah da bu bölgenin bir gerçeğidir ve örgütlü bir gücüdür. PKK'nın ve Hizbullah'ın bir an önce bir araya gelmesi, geçmişte fiili bir ateşkes var. Bu fiili ateşkesi kalıcı bir ateşkese dönüştürmesi lazım ve bir çatışmasızlık anlaşması imzalaması lazım" dedi.

'PKK-HİZBULLAH ÇATIŞMASI ÇIKARTMAK NİYETİ VAR'

Küçük olayların ileride büyüyebileceğine dikkat çeken Yılmaz, üniversite gençliğinin bunun bilincinde olmasını isteyerek, üniversite gençliğini fikirleriyle çatışmasını istedi. Yılmaz, "Bu noktada dikkat ediyorum ki Kürt olmayanların, özellikle Türk solunun gençler arasındaki bu kavgayı büyüterek, bu kavgadan bir PKK- Hizbullah çatışması çıkartmak niyetinde olduklarını görüyoruz. Böyle bir şeye kesinlikle tefeül edilmemelidir. ve bu tip provokatif açıklamalar yapanlar her kesim tarafından kınanmalıdır" diye konuştu.

'PKK VE HİZBULLAHIN ÇATIŞMASIZLIK ANLAŞMASI İMZLAMASI LAZIM'

Bir gazetecinin Öcalan'ın mesajını hatırlatarak, "Siz PKK'yla helalleşmeye hazır msınız?" sorusu üzerine Yılmaz, şunları söyledi:

"Bizim geçmişten bu yana söylediğimizi bir sürecimiz var. 2006 tarihinden bu yana derneklerimize saldırılar yapıldı. ve bu saldırılara rağmen 'misillemede bulanacağız' demedik, hep sağduyu çağrısı yaptık, halkımıza şikayet ettik. O kesimin kendi insanı ve tabanına sağduyu çağrısı yapması gerekiyor. Bundan sonra bir daha bu olayların tekrarlanmamsı için ne yapılması lazım. En yüksek perdeden uyarıların yapılması lazım. Kürtlerin iki tane büyük örgütlü yapısı vardır. Kabul etsellerde etmeseler de. Çünkü İslami kesim PKK'nın bu bölgenin gerçeği olduğunu kabul ediyor ve dile getiriyor. O kesimden bunu kabullenme söz konusu değil. Kabul etseler de, etmeseler de Hizbullah da bu bölgenin bir gerçeğidir ve örgütlü bir gücüdür. Dolayısıyla PKK'nın ve Hizbullah'ın bir an önce bir araya gelmesi, geçmişte fiili bir ateşkes var. Bu fiili ateşkesi kalıcı bir ateşkese dönüştürmesi lazım ve bir çatışmasızlık anlaşması imzalaması lazım. O zaman Kürt halkı barışını bulabilir. Kürt halkı barışını bulmadan, Türk halkıyla yapılacak olan bir barış kalıcı olmaz. "