'Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi' Filmi

'Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi' Filmi

'Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi' Filmi
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

'Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi' Filminin Baş Rol Oyuncusu Mürşit Ağa Bağ, Said Nursi'yi Filme Başladıktan Sonra Tanıdığını Belirterek, 'Üstadı Oynamaya Çalışsam Başarılı Olamazdım

'Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi' filminin baş rol oyuncusu Mürşit Ağa Bağ, Said Nursi'yi filme başladıktan sonra tanıdığını belirterek, 'Üstadı oynamaya çalışsam başarılı olamazdım. Onun gibi yaşamaya çalıştım' dedi.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğince Timaş Yayınevinde düzenlenen toplantıya konuk olan Bağ, sanatçının eleştiriye açık olması gerektiğini vurgulayarak, bu filmin konusunda bir ilk olmasının eleştirilmeyeceği anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

Bağ, oyuncu olarak filmin bir malzemesi olduğunu ifade ederek, filmde kendisini yönlendirecek yönetmen ve senaryonun bulunduğunu ve bu yönlendirmelere göre davrandığını anlattı.

Yönetmen Mehmet Tanrısever'in, filmin konusunun ciddiyetine göre davrandığını belirten Bağ, kendisinin yönlendirmelerin dışında bir müdahalede bulunmadığını ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını kaydetti.

Bağ, bu filmin, insanlara Şeyh Said ile Said Nursi arasındaki farkı öğrettiğini ifade ederek, 'Said Nursi'yi filme başladıktan sonra tanıdım. Ben üstadı oynamaya çalışsam başarılı olamazdım. Onun gibi yaşamaya çalıştım. Sabırlı olmaya çalıştım. Sahnenin dışında bile duruşum aynı oldu' dedi.

Said Nursi'nin toplumun imanını korumak için çabaladığını söyleyen Bağ, hürriyeti savunurken hiçbir sebep olmadan yaşlı halde mahkeme mahkeme gezdiğini anlattı. Bağ, filmin çekimlerine ilişkin bilgiler de verdi. Toplantıya, Said Nursi'nin öğrencilerinden Mehmet Fırıncı da katıldı. (EFD-TUR-MVA) - İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title