Hun ve Türk Kökenli Milletlerin Soylar Toplantısı-Kurultay - Haberler
Haberi Paylaş

Hun ve Türk Kökenli Milletlerin Soylar Toplantısı-Kurultay

AA - Haberler | Kültür Sanat
Hun ve Türk Kökenli Milletlerin Soylar Toplantısı-Kurultay

Kurultay 27 Türk asıllı milletin katılımıyla Macaristan’ın Bugac kasabasında yapıldı.

Hun ve Türk Kökenli Milletlerin Soylar Toplantısı-Kurultay, 27 Türk asıllı milletin katılımıyla Macaristan'ın Bugac kasabasında yapıldı.

Her iki yılda bir 2008 yılından beri düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını, Macaristan Meclis Başkan Yardımcısı ve Kurultay'ın hamisi Sandor Lezsak yaptı.

Lezsak, Kurultay'ın yeni anlamlar kazandığını belirterek, "Kurultay, buluşma, toplanma, iletişim, el birliği, akrabalık bilinci, güven, atalar, doğaya saygı, geleceğe olan sorumluluk, yaşayan gelenek yani kısaca ahlakın ta kendisi demektir. Macaristan hükümeti, doğuya açılım politikasını bu tür programlarla destekledi" dedi.

Türkiye'den katılan Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı (UKİD) Musa Serdar Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Macaristan hükümetinin doğuya açılım politikasını hayata geçirmek için Kurultay iyi bir fırsat. Macaristan hükümeti Kurultay ile doğudaki akrabaları ile tekrar buluşmayı amaçlıyor" diye konuştu.

Kurultay'da 20 metre çapında kurulan çadıra Atilla ismi verildi. Katılımcıların ilgiyle ziyaret ettiği çadırda, Hun ve Türk tarihi resimlerle tanıtıldı. Konaklamak isteyen katılımcılar için ise irili ufaklı yüzlerce geleneksel oba çadırı kuruldu.

Kurultay'da gündüz programlarında at ve silah gösterileri yapıldı. Göçebe kavimlerin gelenekleri, eğlenceleri ve yaşam şartları canlandırıldı. Akşam programlarında ise Kurultay'a katılan milletlerin temsilcileri konserler ve gösteriler düzenledi.

Çeşitli coğrafyalardan programa katılan Hun ve Türk kökenli katılımcılar, kendi yörelerini tanıtan standlar kurdu ve kültürlerini birbirlerine tanıtma fırsatı buldu. Programa yaklaşik 300 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. - Budapeşte

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title