"Human Body" sergisi kapılarını açıyor İZMİR

"Human Body" sergisi kapılarını açıyor İZMİR

"Human Body" sergisi kapılarını açıyor
İZMİR

"Human Body" sergisi kapılarını açıyor - İZMİR

"Human Body" sergisi kapılarını açıyor
- Doç. Dr. Okan Bilge: "Dünyada 20 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği sergi, sağlıklı yaşam, organ bağışı ve kadavra konularında halkın bilinçlenmesini sağlayacak"
- "Sergi Türkiye'de ilk kez İzmir'de kapılarını açıyor"
İZMİR (AA) - Doç. Dr. Okan Bilge, dünyada 20 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği "Human Body" sergisinin Türkiye'de sağlıklı yaşam, organ bağışı ve kadavra hakkında halkın bilinçlenmesini sağlayacağını söyledi.

Kültürpark Atlas Pavyonu'nda yarın ziyarete açılacak "Human Body" adlı sergiye ilişkin, Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın, Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Bilge ve GForce Exhibitions Başkanı Arnie Geller basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Aydın, olağanüstü bir projeye üniversite olarak destek verdiklerini belirterek, insan bedeninin yıllarca sır olarak kaldığına ancak tıbbın gelişimi ile hastadaki değişimleri gözlemlemenin mümkün hale geldiğine dikkati çekti.

Serginin bilimsel danışmanlığını üstlenen Okan Bilge ise insan vücudu konusunda yüzyıllar boyunca masal ve efsanelerin üretildiğini, insan anatomisini anlamak amacıyla da çeşitli metodların denendiğini anımsattı.

Vücuttaki suyun değiştirilmesi ile dokunun bozulmasını engelleyen plastinasyon yönteminin 1970'lerde ortaya çıktığını kaydeden Bilge, "Sergi Türkiye'de ilk kez İzmir'de kapılarını açıyor. Dünyada 20 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği organizasyon, sağlıklı yaşam, organ bağışı ve kadavra konularında halkın da bilinçlenmesini sağlayacak" dedi.

Sergideki plastinatların Asya kökenli insanlara ait olduğunu ve Çin'deki Dalian Hoffen Üniversitesi'ne bağışlanan bedenlerden oluştuğunu dile getiren Okan Bilge, sigara, obezite gibi nedenlerle hasar görmüş insan dokularının da sergideki 200'den fazla plastinasyon örneği arasında yer aldığına işaret etti.

GForce Exhibitions Başkanı Arnie Geller ise İzmir gibi güzel bir şehirde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Human Body sergisinin de 21 Eylül - 1 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık kalacağını bildirdi.

Toplantının ardından 9 ayrı bölümden oluşan serginin ilk 2 bölümünde basın turu düzenlendi.