Hükümetin Zam Teklifini Protesto Eden Memurlar, Simit ve Zeytinle İftar Açtı

Hükümetin Zam Teklifini Protesto Eden Memurlar, Simit ve Zeytinle İftar Açtı

Türkiye Kam-sen Üyeleri, Hükümet ile Kamu Çalışanları Arasında Devam Eden Toplu Görüşmelerinde Sunulan Zam Oranlarını Protesto Etmek ve Memurların Durumunu Göstermek İçin "Memur Kababı" Diye Bilinen Simit ve Zeytinle İftar Açtı.

Hükümetin Zam Teklifini Protesto Eden Memurlar, Simit ve Zeytinle İftar Açtı

Türkiye Kam-Sen üyeleri, hükümet ile kamu çalışanları arasında devam eden Toplu görüşmelerinde sunulan zam oranlarını protesto etmek ve memurların durumunu göstermek için "Memur kababı" diye bilinen simit ve zeytinle iftar açtı.

Türkiye Kam-Sen Bursa Şubesi üyeleri düzenledikleri protesto eylemi ile kriz altında ezilen memurun halini göstermek için Kent Meydanında simin ve zentinle iftar açtı. Toplu Görüşmeler sürecini değerlendiren Kam-Sen üyeleri, basın açıklaması ile öngörülen zam oranlarını protesto etti.

Türkiye Kamu Sen Bursa İl Temsilcisi Y. Selçuk Türkoğlu, yaptığı basın açıklaması ile Türkiye'de geniş kitleleri oluşturan dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşlar ile kamu çalışanlarının ekonomik kriz nedeni ile iftar sofralarının ne şekilde olduğunu göstermek için bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, "Bunun için iftarımızı memurun kebabı olarak bilinen simit ve zeytinle gerçekleştiriyoruz. Allah oruçlarınızı kabul etsin." dedi.

Hükümet ile kamu çalışanları arasında 8. dönem toplu görüşmelerinin 6. turunun dün itibari ile tamamlandığını aktaran Y. Selçuk Türkoğlu, "2010 yılı için hükümetin zam teklifi yüzde 2+2 şeklinde açıklanmıştır. Bu tam anlamıyla ahlaksız tekliftir. Kamu çalışanları ve Türkiye Kamu-Sen açısından kabul edilmesi mümkün değildir." dedi.

Memurlar daha sonra okunan ezanla birlikte simit ve zeytinle iftarlarını açtı. Kent meydanına serdikleri hasırlar üzerinde su simit ve zeytinle iftarlarını açan memurlar, vatandaşların şaşkın bakışlarına aldırmadan yemeklerini yedi. İftarını açan memurlar daha sonra yemek duası yaparak etkinliği noktaladı.

Bu arada iftara yetişemeyen bazı vatandaşlar ise memurların simitli eyleminden faydalandı. Vatandaşlar memurlardan aldıkları simit ve zeytinlerle iftarlarını açtı. (CİHAN)

Kaynak: CHA