Hükümet Sözcüsü Çiçek: Alınan tedbirler geniş kesimleri mağdur etmeyecek

Hükümet Sözcüsü Çiçek: Alınan tedbirler geniş kesimleri mağdur etmeyecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terörle ve teröristle mücadeleyi her alanda sürdürmeye gayret ettiklerini, bununla ilgili, askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik tedbirlerin eş zamanlı sürdürüldüğünü söyledi.

Hükümet Sözcüsü Çiçek: Alınan tedbirler geniş kesimleri mağdur etmeyecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terörle ve teröristle mücadeleyi her alanda sürdürmeye gayret ettiklerini, bununla ilgili, askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik tedbirlerin eş zamanlı sürdürüldüğünü söyledi. Bakan Çiçek, "Bir kez daha ifade ediyoruz ki bu tedbirlerin hedefi doğrudan doğruya terör örgütüdür. Onunla işbirliği yapan, ona destek veren, ona yardım ve yataklık yapan unsurlardır" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybeden Prof. Dr. Erdal İnönü'nün vefatında duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ailesine başsağlığı dilediğini ifade etti.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda ekonominin ele alındığını söyledi. Çiçek, çok yönlü olarak bir terör mücadelesini sürdürdüğüne işaret ederek, terörle ve teröristle mücadeleyi her alanda sürdürmeye gayret ettiklerini, bununla ilgili, askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik tedbirlerin eş zamanlı sürdürüldüğünü ifade etti. Çiçek, alınan tedbirlerin hedefinin doğrudan doğruya terör örgütü olduğunu belirterek, "Bir kez daha ifade ediyoruz ki bu tedbirlerin hedefi doğrudan doğruya terör örgütüdür. Onunla işbirliği yapan, ona destek veren, ona yardım ve yataklık yapan unsurlardır. Bunun altını özellikle çiziyoruz. Çünkü bu konuyu başka türlü saptırmak isteyenler var. Fitne fesadın çokça söyleneceği, konuşulacağı, bir kısım konuların başka istikametlere çekileceği bir alandır. Onun için açıkça ifade ediyoruz, doğrudan doğruya terör örgütü, onunla işbirliği yapan, yardım ve yataklık yapandır. Çünkü yardım ve yataklık yapan, bu suça iştirak etmiş demektir." dedi.

Türkiye'nin aldığı ve almakta olduğu askeri, siyasi, diplomatik ve siyasi tedbirlerin uluslararası hukuktan doğan bir hak olduğunu vurgulayan Çiçek, Türkiye'nin bu haklarını kullandığı belirterek, "Türkiye, aldığı ve almakta olduğu tedbirleri bu hukuk çerçevesinde almaktadır. Bugün bunlarla ilgili çok fazla açıklama imkanım yoktur. Toplantı uzun sürdü, ancak aldığımız kararları işin tabiatı gereği açıklama imkanım olmaz. Ama kamuoyunun şunu bilmesi lazım; Tek bir tedbirden yola çıkarak bu mücadeleyi Türkiye sürdürmüyor. Bu belanın ülkemizden defedilmesi noktasında bu tedbirleri alıyor. Aldığı almakta olduğu tedbirler var." şeklinde konuştu.

TEDBİRLER GENİŞ KESİMLERİ MAĞDUR ETMEYECEK

Somut tedbirlerin ne olacağı yönündeki soruya ise Çiçek, "Bu türlü tedbirler ilk akla gelen tedbirler olarak dile getiriliyor. Bir kısım siyasetçiler tedbir olarak söylüyor. Her tedbirin getireceğini götüreceğini iyi hesap etmek lazım. Mağduriyetlere sebep verdiğinizde işi tamda terör örgütünün istediği noktaya getirmiş olursunuz. Hem tedbir alacağız hem de tedbirlerden sınırın öbür tarafındaki insanlar, hem de bundan geçimini temin eden insanlar zarar görmemelidir. Ayarı iyi yapmak gerekiyor." diye cevapladı.

Tedbirlerde insanların geniş kesimleri mağdur edecek değil, doğrudan doğruya terör örgütünü ve onunla işbirliği yapanların kaynaklarını kurutucu unsurlara yönelik tedbirler olduğunu vurgulayan Çiçek, alınan tedbirleri bilenlerin bileceğini ve bazılarının da uygulamada görüleceğinin altını çizdi.

Ekonomik yaptırımların nasıl yapılacağı yönündeki soruya ise Çiçek, "Alt başlıklarının neler olduğu konusunu konuştuk. Türkiye olarak uzun çalışmalar yaptık. Doğrudan terör örgütünü onun bağlantılarını onunla iş birliği içinde olanları değişik bakanları değişik alanları ilgilendiriyor. Alınacak ve alınmakta olan tedbirler bu çerçevede olacaktır. "dedi.

Alınacak tedbirlerin neticeye ne ölçüde tesir edileceğinin iyi hesaplanmasının önemine işaret eden Çiçek, alınacak tedbirlerle ilgili envanterdeki sayıyı çoğaltmak yerine neticeye müessir olacak bir tedbiri tercih edilmesinin önemine işaret etti.

Çiçek, devletin ve milletin imkanları çerçevesinde terörle mücadelede sonuca tesir edecek tedbirleri aldıklarını ve almakta kararlı olduklarını kaydetti. Bu konuda en ufak bir tereddütlerinin olmadığını söyleyen Çiçek, "Yaptığımız iş sorumluluk gerektiren bir iştir. Biz hükümetiz iktidarız. Onun sorumluluğu içerisinde konuşmak durumundayız. Başkaları ile ilgili bizim, kimsenin konuşmasına bir şey diyeceğimiz yok. Ancak bu bilgiler eksik. Sonra vatandaşa bu en önemli tedbirmiş, bu tedbir alınırsa Türkiye bu beladan kurtulacakmış gibi bir kanaat hasıl oluyor. Sonra da vatandaş bizi sorguluyor. Bu tedbiri niye almıyorsunuz. Mesela tipik bir misal vereyim işte İsrail duvar örüyor, Amerika Meksika sınırına duvar örüyor da siz niye duvar örmüyorsunuz deniliyor. Birileri bir şey söylüyor. Vatandaş da bunun en önemli tedbir olduğunu düşünüyor. Halbuki bu duvar örülür mü örülmez mi coğrafya buna müsait midir, sonuca tesiri olacak mıdır, bu irdeleme yapılmaksızın… Biz sorumluluk sahibi olarak en doğru kararı almak durumundayız. Kamuoyunun beklentisi başımız üzerine onu saygı ile karşılarız. Sırf kamuoyu beklentileri sebebi ile şunları da aldık bunları da aldık… Sonuçta şöyle bir yorum da çıkabilir. Canım ala ala bu iki tane tedbiri mi aldılar derler bu defa tedbir tedbir olmaktan çıkar" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın ABD başkanı Bush ile yapacağı görüşmeyle ilgili bir başka soruya ise Çicek, "Ziyaret olsun diye ziyaret, konuşma olsun diye konuşma yapılmıyor. Nezaket görüşmeleri değil bunlar. ABD"de terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ile ilgili görüşmelerdir bunlar" dedi.

Çiçek Barzani'nin muhatap kabul edilmek istendiğin hatırlatılması üzerine ise"Ben konuşursam muhatap almış olurum" dedi. Çiçek PKK'nın elindeki 8 asker ile ilgili de kendisine intikal eden yeni bir bilgi olmadığını söyledi.

Kaynak: CHA