Hükümet Programı Görüşmelerinden ilginç Dyaloglar

Hükümet Programı Görüşmelerinden ilginç Dyaloglar

Nihat Ergün muhalefeti fıkrayla vurdu. Baykal Erdoğan arasında 'faiz' tartışması yaşandı. Kamer Gencin güldüren konuşması....

Hükümet Programı Görüşmelerinden ilginç Dyaloglar

TBMM Genel Kurulu'nda 60. hükümetin programı üzerindeki görüşmeler ilginç diyaloglarla tamamlandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin bakanlığı dönemindeki yüksek faizle ilgili konuşmasına cevap verdi. Baykal, "Sayın Başbakan açıkladığınız rakamlarda ısrarlı mısınız? Bakın benim maliye bakanlığı yaptığım 1974 yılında reel faiz yüzde 9, Merkez Bankası faizi yüzde 9'dur" cevabını verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün ise, muhalefeti fıkrayla vurdu. Ergün, muhalefeti sinyali takılan adamın meydanda boş yere tur atmasına benzetti ve şu fıkrayı anlattı:

"Temel İstanbul'a taksisiyle gelmiş. Taksim'de bir tur atıyor, iki tur atıyor, üç tur atıyor, beş atıyor. 15-20 tur atınca polis kendisini durdurmuş. 'Hemşehrim ne tur atıyorsun? Eşkiya mısın, terörist misin, bu kadar tur atılır mı Taksim meydanında? Ne oldu?' Temel de polis memuruna dönerek, 'Bir şey olmadı memur bey, sinyal takıldı da...'

Ergün, bu fırkadan sonra muhalefete "Yeniden 22 Temmuz öncesine dönmek sinyali takılan adamın Taksim meydanında nihayetsiz tur atmasından farklı değildir" ifadeleriyle tepki gösterdi.

KAMER GENÇ YİNE GÜLDÜRDÜ

Hükümet programı üzerinde söz alan Tunceli bağımsız Milletvekili Kamer Genç, kendisinden önce AK Parti Grubu adına konuşma yapan Nihat Ergün'ün konuşmasının sonuna atıf yaparak, "Hükümet herkesi kucaklıyor. Biraz da bizim Tunceli'yi kucaklayın. Ama doğru taraftan kucaklayın" diyince Meclis Genel Kurulu'nda gülüşmeler yaşandı.

Genç'in adının okunması üzerine Meclis Genel Kurulu'nda bulunan milletvekilleri tarafından yüksek sesle "Eyvah" denmesi de dikkat çekti.

Konuşması sırasında Meclis Başkanı Toptan'ın müdahalesine kızan Genç, "lütfen şey etmeyin" dedi. Genç, kürsüden Toptan'a dönerek, "Bu kadar baskıcı olmayın, acele etmeyin. Lütfen bu kadar şey etmeyin..." diye konuştu.

AHMET TÜRK'ÜN BAŞBAKANA CEVABI

Başbakanın DTP'lilerin neden PKK'ye terör örgütü demediği yönündeki üstü kapalı eleştirisine DTP Grup Başkanı Ahmet Türk cevap verdi. Kuliste gazetecilerin sorularını cevaplandıran Türk, etnisiteye dayalı siyasete karşı olduklarını belirterek, şiddete karşı olduklarını ifade etti. Başbakanın yurttaşların kültürünü saklayan bir tavır içinde olduğunu iddia eden Türk, yüzde 10 barajının bir ayıp olduğunu savundu.

(AU-OK-Y)